
Debatt: ”Nu ska man pressa in ytterligare människor på denna yta”
axelsberg Publicerad 14:06, 22 november 2017Inlägg angående nyheten om att den strandnära fastigheten Henriksberg nära Axelsberg sålts till byggutvecklaren SSM. Säljare är en stiftelse.
DEBATT. Visst är det anmärkningsvärt att en stiftelse år efter år kan agera precis hur den vill, utan att ta hänsyn till stiftarnas vilja och intentioner. I detta fall paret Pahlstedt, som utan arvingar ville att den gamla industrimiljön skulle bevaras och underhållas och därför bestämde sig för att bilda en stiftelse.
Stiftelsens styrelse, som bestod av två bröder mellan 2005 och 2016, var inte legitim. Den hade inte följt stiftarnas intentioner på någon enda punkt och den kunde fortsätta så år efter år, eftersom Länsstyrelsens granskning de senaste 20 åren varit helt obefintlig.
Efter en anmälan förra året företogs en granskning, där man fann att redovisningarna hade stora brister och revisorn fick därför gå.
Trots detta tänkte Länsstyrelsen låta bröderna få fortsätta som förut och vara de enda ledamöterna, men ändrade sig och utsåg så småningom ytterligare tre ledamöter 2016.
Denna ”proffsstyrelse” har nu, tvärt emot stiftarnas avsikt och vilja, sålt marken till ett byggföretag. Så mycket är tydligen lagstiftning och myndighetsuppföljning kring stiftelser värd!
Vill igen framhålla, att ingen är emot en nybyggnation som är anpassad till de gamla (skyddsvärda) industribyggnaderna och miljön i övrigt. Detta gäller inte minst den 4H-gård som ligger alldeles intill industritomten.
Slutligen bör noteras, att när stadsbyggnadskontoret för snart tre år sedan presenterade byggplanerna för 200 lägenheter på Henriksberg, var de flesta tunga remissinstanser mycket kritiska till denna hårdexploatering.
Men stadsbyggnadskontorets tjänstemän hade valt att inte redovisa flertalet av dessa invändningar, när förslaget förelades stadsbyggnadsnämnden för beslut.
Vi har ett otaliga gånger påpekat detta för stadsbyggnadskontorets handläggare och chefer, men tystnaden har varit kompakt. Och nu ska man pressa in ytterligare människor på denna yta.
Bertil Norrhall, Hägersten
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k