Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

polisbil

Skottlossning på öppen gata i Fruängen – tre gripna

Publicerad 08:22, 25 maj 2019

Under natten till lördagen avlossade en eller flera personer flera skott mot en grupp människor i en gatukorsning i närheten av Fruängen centrum. Polisen fick larmet klockan 00:53.

– Ingen av personerna som utsattes för skottlossningen har skadats skriver polisen på sin hemsida.


Gärningsmännen flydde från platsen men kort därefter stoppade polisen tre personer i en bil misstänkta för skottlossningen. Personerna greps.

Enligt Aftonbladet deltog ett femtontal polispatruller i jakten. Samtidigt sökte kriminaltekniker efter tomhylsor och andra spår vid korsningen. Flera vittnen finns till händelsen.


Strax efter klockan 03 bekräftade polisen att bilen hittats.

– Tre personer i 30-årsåldern är gripna, säger Anders Lantz, jourhavande förundersökningsledare till Aftonbladet.

Polisen har inlett förundersökning om försök till mord.

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: