Skott avlossades mot bostad – misstänkt mordförsök
fruängen polisnotis Publicerad 08:57, 20 juni 2025På torsdagskvällen fick polisen larm om att någon skjutit mot en dörr till en bostad i Segeltorp. En person ska sedan ha setts springa från platsen. Ingen person har skadats i samband med händelsen.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Larmet kom klockan 19.35.
– En insats inleddes med flera olika resurser för att samla in information som kan föra ärendet framåt, skriver polisen på sin hemsida.
En förundersökning gällande mordförsök och grovt vapenbrott inleddes.
Vid klockan 21.40 hade ett antal personer fått följa med på förhör. Dessa personer är inte misstänkta för något brott. I övrigt fortsätter arbetet med ärendet.
LÄS ÄVEN.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Snart öppnar Stockholms första kommunala bastu – så fungerar den
- Restauranggrossist i Älvsjö förbjuds hantera kött: Konsumenten ska kunna känna sig trygg
- Nya cykelbron på väg med båt till Slussen – då ska den öppna
- Veterinärer allt dyrare – så mycket varierar priset: Verksamheten måste gå runt
- Händer i helgen 10-12 april i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 21 tips



















Följare 19,5k