
Färgfabriken öppnar sina utställningslokaler på Lövholmen
gröndal liljeholmen Publicerad 11:58, 11 mars 2021Till helgen öppnar Färgfabriken återigen sina utställningslokaler på Lövholmen. I höstas var Färgfabriken tvingad att stänga på grund av pandemin. I februari smygöppnade man ett kort tag och nu öppnar man igen med nya utställningar.
– Givetvis tar vi alla nödvändiga säkerhetsåtgärder för att garantera ett tryggt och smittsäkert besök, säger Karin Englund på Färgfabriken.

I stora salen ställer årets Beckers konstnärsstipendiat Youngjae Lih ut. Han har en bakgrund som elingenjör och just hans intresse för teknik kännetecknar hans konst.
LÄS ÄVEN: Ny utställning: Hur kan Lövholmen utvecklas?
– Hans arbetssätt kan liknas vid ett slags baklängeskonstruktion, där konstnären plockar isär befintlig teknik eller återskapar historiska uppfinningar och modifierar dem med egenkonstruerade tillägg. I denna process utforskar han både teknikens och konstens uttryck.

Bland annat har Youngjae Lih undersökt fyren som tekniskt och symboliskt fenomen. Under arbetet med installationen har han själv satt sig in i och utfört olika hantverk, som inkorporerar alltifrån 16-mm film till 3d-printning.
✅ Prenumerera på Bättre stadsdels nyhetsbrev? Det gör du här👍
I den andra lokalen i Färgfabriken öppnar samtidigt utställningen Jävla kritiker! Sex arkitekturkritiker från Sverige, Danmark och Norge lämnar kritik på en fiktiv byggnad. Utifrån den skrivna kritikern har sex arkitektkontor från dessa tre länder fått i uppgift att tolka och gestalta den skrivna kritiken i form av en modell.
Utställningen lyfter frågor om arkitektur och byggande: Finns det ett behov av arkitekturkritik? Vilken roll spelar kritiken för arkitekturen och för samhället? Hur bör kritiken och dess roll förändras för framtiden?
Bilder: Årets Beckers-stipendiat Youngjae Lih framför Färgfabriken. Ljuset som skymtar i det runda fönstret är en del i hans installation. Bild: Färgfabriken
Utställningen pågår 13 mars – 9 maj 2021 i stora salen som tar max 20 besökare samtidigt.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k