
Ny ramp i Trekantsbadet efter idé från Södermalm
gröndal Publicerad 21:39, 11 juni 2018En ny ramp är på plats i Trekantsbadet som nu tillgänglig för fler.
Rampen har byggts efter ett förslag från Rådet för funktionshinderfrågor.
– Det känns jättebra att rampen är på plats nu, kommenterar Anders Nordmark, som är ordförande i rådet för funktionshinderfrågor i Hägersten-Liljeholmen på stadens hemsida.
– Vi fick idén från Södermalm, där de har en fin ramp i Tantobadet. Vi tyckte att en liknande ramp borde finnas även i vårt stadsdelsområde.
Rådet för funktionshinderfrågor består av ledamöter som väljs av Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd. Rådet har till uppgift att på olika sätt bevaka frågor som är viktiga för personer med funktionsnedsättning.
Rampen i Trekanten är till för att underlätta för de som har svårt att komma ner i vattnet.
– Det gäller rullstolsburna, personer som använder rollator eller bara har svårt att gå där det är lerigt. En ramp kan vara enda möjligheten att kunna bada i en sjö.
Text: Olger Proko
Bild: Stockholms stad
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k