Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så mycket sparar Hägersten-Liljeholmen och Älvsjö på sammanslagningen

Publicerad 08:28, 12 april 2020

När Älvsjö och Hägersten-Liljeholmen slås samman 1 juli beräknas gemensamma besparingar äga rum.

Eva Fagerhem (S) har i en skrivelse till stadsdelsnämnden Hägersten-Liljeholmen önskat redovisning och svar på frågor hur sammanslagningen av ska kunna ge besparingar med 20 miljoner kronor. 

Förvaltningen besvarar skrivelsen med att det blir färre avdelningschefer och medarbetare i stödfunktionerna, en nämnd i stället för två samt effektivare lokalanvändning som sammantaget kommer att minska kostnaderna väsentligt, vilket förbättrar förutsättningarna för budgethållning. 

Eva Fagerhem (S) ställer följande frågor:
-Vilka besparingar ser förvaltningen att vi kan göra vid sammanslagningen?  
-Hur mycket sparar detta in ekonomiskt?  
-Vilka konkreta tjänster ser ni kommer att försvinna i samband med sammanslagningen?  
-Om det blir färre tjänster, vem ska utföra deras arbetsuppgifter? 

LÄS MER: Tidigare artiklar om sammanslagningen

Förvaltningen svarar att den  föreslagna organisationen kommer att ha färre avdelningschefer och administrativ personal än de båda befintliga har tillsammans, vilket kommer att leda till lägre kostnader. 

De nya förvaltningslokalerna på Telefonplan kommer också att ha lägre kostnader än vad de båda tidigare lokalerna hade. När det blir en nämnd blir det även en uppsättning utskott i stället för två. 

– Detta kommer sammantaget att minska kostnaderna väsentligt, vilket förbättrar förutsättningarna för budgethållning. Budgeten kommer att följas upp noggrant under året, skriver förvaltningen.

Fakta sammanslagningen
Stockholms stads kommunfullmäktige beslutade tidigare i våras att Älvsjö och Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnder ska upphöra 30 juni och en ny stadsdelsnämnd, Hägersten-Älvsjö, ska finnas från och med 1 juli. 

1. Älvsjö och Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnder sammanförs till en gemensam nämnd med namnet Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd. 

2. Den nya stadsdelsnämnden väljs under våren 2020 och ska bestå av 13 ledamöter och 13 ersättare och tillträder den 1 juli 2020. 

3. Den nya stadsdelsnämnden Hägersten-Älvsjö ska ha ett utökat presidium med ytterligare en vice ordförande vid valet till nämnden våren 2020 med tillträde 1 juli 2020 samt även under åren 2021-2022. 

4. Presidiet ska under perioden bestå av en ordförande, 1:e vice ordförande och 2:e vice ordförande

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Casino utan svensk licens
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: