Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så funkar Pontus futuristiska ägghoj

Bättre stadsdels redaktör har länge velat träffa ägaren till denna udda cykel men har aldrig haft chansen. Tills nu.

–Jag fick precis punktering! säger Pontus Legander, som stannade utanför Liljeholmstorgets Galleria för att ta fram en ny slang och pump till hans futuriska trehjuling. Det är en Velomobil från Danmark, en trike med skal, och ser ut som en bobsleigh.

quest bike (10 of 13) quest bike (9 of 13) quest bike (8 of 13)

– Med en minimum vinddrag kan jag lätt komma upp till 50 km/timmen, säger Pontus, och förklarar varför det har varit så svårt att prata med honom tidigare.

Han åker ju för fort.

quest bike (3 of 13) quest bike (5 of 13) quest bike (4 of 13)

Pontus bor i Stuvsta och pendlar till Solna tur och retur varje dag, en sträcka på 40 kilometer som ibland går via Trekanten eller längst Årstaviken och förbi Liljeholmskajen. Han jobbar som Windows-tekniker på Skatteverket. Resan till jobbet går fort oavsett vädret och på grund av vindskyddet är Pontus ofta bara iklädd i t-shirt.

– En vindstilla morgon vid Trekanten längs vattnet är underbart och vackert. Denna stadsdel växer ju så det knakar, fortsätter Pontus.

Velomobilen köpte han 2013 när han tröttnade på att åka kommunalt. Cykeln väger bara 30 kilo och det finns till och med plats för ett barn framme i den.

– Nähä, nu måste jag sticka i väg, jag ska hämta på dagis, säger Pontus, och så svävar han iväg på cykelbanan söderut hemåt igen.

Text och foto: Alex Farnsworth

quest bike (12 of 13)

 

Publicerad 20:58, 4 mars 2017
Annons:
Annons:

Nyheter

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

Det är i slutet av september och det är sommartemperaturer.
Hur utnyttjar du det fina sensommarvädret som är nu?

Martina, bosatt vid Liljeholmskajen:
– Jag ska vara ute och gå. Jag har en dotter och vi ska besöka några parker. Och hänga vid båtklubben!
Cecilia, bosatt på Södermalm:
– Idag ska jag ta en promenad med min kompis, som precis har fått en bebis. Och så ska jag ut i skogen och
plocka svamp också!
Kurt, bosatt vid Trekanten:
– Jag sitter här. Min kvinna är där borta någonstans. Vi promenerar alltså.
Helene, bosatt i Årsta:
– Vad ska jag säga, jag gör egentligen ingenting särskilt annat än vad jag brukar. Men jag är kanske ute lite mer och går och så.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 13:57, 22 september 2023
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: