Känslosamt när JM lämnade över kajen till Stockholms stad
Liljeholmskajen Publicerad 16:02, 10 november 2022På torsdagen var det högtidlig ceremoni på Liljeholmskajen när byggbolaget JM lämnade över sista delen av Liljeholmskajen till Stockholms stad.
Kajen var full med folk. Boende i området minglade med representanter från flera arkitekt- konstruktions- och andra byggbolag som varit med och utvecklat Liljeholmskajen genom åren. JM:s vd och koncernchef Johan Skoglund höll ett kort tal.
– Nu är vi är färdiga med kajerna och parkerna och det är en glädjens dag idag när vi lämnar över dem, samtidigt, efter så många år, känns det i hjärtat, sade Johan Skoglund.

Han lämnade över en tavla med “Stockholms finaste skyline” till det nya stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog (S):
– Det är en stor ära och glädje att ta över efter JM som har visat på att man måste vara uthållig för att kunna driva ett sådant här stort projekt. Det är verkligen fint här, jag skulle faktiskt kunna tänka mig att bo här om man hade möjlighet, säger Jan Valeskog.

Det var under andra delen av 1990-talet som förvärvsdiskussioner inleddes mellan JM och dåvarande fastighetsägaren statliga Vin & Sprit som då nyttjade området till förvaring av vin och sprit. Efter att JM blivit ny ägare började bolaget med att bygga nya bostäder och ny infrastruktur på platsen. Successivt har byggbolaget sedan lämnat över gatumark till Stockholms stad allteftersom de olika delarna av Liljeholmskajen har blivit klara.
I och med att höghuset Kajen 7 är färdigt lämnas sista delen nu över och därmed övergår även drift och skötsel till staden.
LÄS ÄVEN: Kajen 4 Årets Stockholmsbyggnad
Sammanlagt har JM byggt 3441 bostäder på kajen, varav 3025 är bostadsrätter och 184 ägarlägenheter. JM har investerat cirka 15 miljarder kronor i området under de 20 åren.
Sista inflyttning på Liljeholmskajen är 2024.

Under ceremonin avtäcktes även plakett Årets stockholmsbyggnad 2022 som Kajen 6 fått. Plaketten ska nu monteras på vinnarhuset.
LÄS ÄVEN: Här är Årets Stockholmsbyggnad 2022
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Förslag: Av hälsoskäl behövs en dusch här
- Larm om misstänkt farligt föremål i Liljeholmen – Nationella bombskyddet kallas in: Ofarligt
- Lista: Förtidsröstningen slår alla rekord – här röstar stockholmarna
- Förslag: Denna grusplan kan bli en attraktiv yta för spontanidrott för unga
- Debatt: Här är politikerna som försvarat bastun i Vinterviken



















Följare 19,5k