
“Det är ett häftigt hus”
bostad mälarhöjdenEn nybyggd villa i Mälarhöjden med panoramautsikt över Mälaren är nominerad till Villapriset 2016.
Sammanlagt är fyra villor från olika delar av landet är nominerade.
– Häftigt projekt att få vara delaktig i. Det är speciell tegelfasad med danskt tegel som är glaserat i Brunflo i fyra olika nyanser, säger Marcus Hamber på företaget Totalfasad som murat fasaden på villan. Han fortsätter:
– Utförandemässigt var det ingen större skillnad mot en vanlig fasadmurning, den största skillnaden var att varje tegelsten och fog var detaljerat ritat av arkitekten med millimeter-precision.
Det är Sveriges Arkitekter som står bakom Villapriset. Organisationen menar att de rådande trenderna i villabyggandet är öppenhet, generositet och stark egen identitet. Nytänkande lösningar och kvalitet i detaljerna är också signifikativt.
Kerstin Bernow är ordförande i juryn för Villapriset.
– För de nominerade har fasader, planer, detaljer och val av material getts en hög arkitektonisk skärpa i minsta detalj, ibland en särpräglad arkitektur i form och karaktär, säger hon.
Juryn till Villapriset skriver så här om villan Tenngjutaren 34 i Mälarhöjden:
– Med tre våningar i suterräng ger Tenngjutaren ett skulpturalt men ändå nätt yttre på den trånga och branta klipptomten. Köket är husets mittpunkt och en självklar samlingsplats. Därifrån utgår sekvenser där terrassen, trädgården och sjöutsikten på ett nedtonat och vackert sätt lyfts fram.
Arkitekt: Johan Celsing, Johan Celsing Arkitektkontor, byggherre: Madeleine Wittmark och Saeid Sasan
Bild: Totalfasad, Ioana Marinescu
Villapriset 2016 delas ut på Arkitekturgalan den 29 november tillsammans med sex andra arkitekturpriser. Den äger rum på Cirkus i Stockholm.
Läs mer:
Mest lästa:
- Nya skybaren på kajen öppnar snart – söker serveringstillstånd
- Debatt: Så här måste nya Liljeholmen C anpassas till barn och ungdomar
- Man rånad och knivhuggen i Älvsjö
- Första lägenheterna i Västertorp ombildade
- Debatt om mötesplatser för unga: L: Viktigast möta morgondagens behov
- Byggstart i Bredäng: 200 lägenheter i höga hus vid Sätraskogen
Följare 19,5k