Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

”Vi vill ha mer och roligare lek i Svandammsparken”

Publicerad 17:03, 6 november 2015

Gör det roligare att leka i Svandammsparken –  både för små som äldre barn. Plaskdamm, gungor, klätterställning och lekplats måste bli bättre.

Detta framkom när stadsdelen frågande invånarna i Midsommarkransen hur de vill att parken ska utvecklas. Parken ska rustas upp och stadsdelen vill ha förslag på hur.

Nu har staden sammanställt de hundratals synpunkter man fick in under oktober. Så här skriver Stockholms stad på sin hemsida:

“Allra flest synpunkter fick vi på temat lek – totalt över 260 stycken. Främst har vi fått synpunkter på att lekdelen bör utvecklas för såväl små som äldre barn. Plaskdamm, gungor, klätterställning och lekplats hörde vi många tala om.

– Om lekytorna ses över så vore det värdefullt att både fokusera på barns behov av rörelse (lekredskap, klätterbanor etc.) OCH på barns behov av rollekar genom att planera in små utrymmen/krypin där man kan leka, skriver en person.

– Rusta upp lekdelen med bättre och roligare saker för många åldrar, säger någon annan.

Platsen för där labyrinten och ”trollebron” ligger idag, pekades ut som ett omtyckt område med stor potential att utvecklas.

– Bron är ju helt underbar, så den kan ju kanske piffas upp. Barn är ju inte alltid så svåra att roa. De har ju väldigt roligt vid bron och gropen också, utan att där finns något särskilt. Det ska man inte glömma, läser vi i en av synpunkterna.

Materialval, placering och utformning av lekdelen var viktiga frågor för många som lämnade förslag på temat lek.

Generellt var det många som vädjade om att bevara parkens nuvarande karaktär, med grönska och öppna ytor. Picknick, solbad och utomhussällskapsspel var vanliga inslag i parken.

– Det viktigaste är att parken får vara en mötesplats samt ett utevardagsrum och offentlig trädgård för både barn i olika åldrar och vuxna, menar en person.

Att parken dessutom ska vara tillgänglig för många, inte bara särskilda grupper, var en annan återkommande fråga.

– Det som jag upplever som perfekt med parken idag är att den lämpar sig så bra för både picknick-häng och lek och plaskdammsbadande, och det önskar jag att den får fortsätta med.

Något som ofta kom på tal var att parken inte kan användas i sin helhet – det finns en del områden som upplevs svåra att använda på grund av att de är dolda, mörka eller nedgångna.

– Försök att göra något bra även av ytorna som ligger i den södra delen. Parken skulle kunna göras större och mer tillgänglig om man utnyttjade de ytorna bättre.

När det gäller utrustning har vi fått förslag både utifrån vad som saknas men även utifrån hur parken används idag. Placering av sopkorgar, bord och bänkar samt belysning är återkommande frågor. Toaletter likaså.

Vad händer nu?
Just nu arbetar landskapsarkitekterna med att ta fram ett förslag på hur parken kan se ut, bland annat utifrån de synpunkter som vi fått in. När vi har ett bra förslag att visa er kommer planen ut på så kallat samråd, där ni får möjlighet att tycka till igen. I början av 2016 håller vi ett samrådsmöte dit ni är välkomna att titta på planerna, prata med oss och ställa frågor.

När programförslaget för Svandammsparken är utarbetat kommer arbetet att sätta fart. I nuläget bedömer vi att den nya, fräscha Svandammsparken kan stå klar under 2018.”

Läs mer:
Så här vill ni rusta upp Svandammsparken
Hur ska Svandammsparken se ut?
Vi vill snabba på utvecklingen av parken
Rusta upp Svandammsparken i Midsommarkransen NU

(Bilden visar de områden man tyckte var bra (grönt), mindre bra (rött) eller hade ett utvecklingsförslag för (vitt).)

 

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Casino utan svensk licens
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: