”Detta är en akut sanitär olägenhet”
örnsberg Sätra Publicerad 19:41, 13 januari 2016Just nu är det rejäla förseningar i soptömningen på många håll i Stockholms stad. Sopbergen växer och har blivit en sanitär olägenhet.
Stockholm Vatten bytte entreprenör till Ragn-Sells 1 januari och den nya entreprenören ligger redan efter med två veckors tömning.
Problemet gäller framförallt avfallsbehållare med bottentömning, det vill säga de stora runda kärl som finns utanför många flerbostadshus. Sedan en vecka ligger stora mängder hushållssopor på marken utanför bostadshusen i Skärholmen och Hägersten.
Alessandro Jelmini bor en en bostadsrättsförening i Örnsberg och hörde av sig till Bättre stadsdel på onsdagseftermiddagen.
– Normalt får vi våra sopor tömda på torsdagar, men senast det skedde var på nyårsafton. I helgen blev båda våra underjordiska sopkasuner fulla, vilket genast leder till problem för oss då vi inte har några andra utrymmen att slänga våra soporna i. Man kan inte ha soporna inomhus och inte heller utomhus, då fåglar och på marken råttor genast gör det till en stor sanitär olägenhet, säger han.
Ragn-Sells mediekommunikatör Emma Velander uppger att de har problem med både bilar och personal.
– Våra bilar klarar inte att tömma de här sopbehållarna när de är överfulla. De ska nämligen lyftas upp ur en flera meter djup betongcylinder och tömmas. Tre av de fem nya bilarna levererades med en underdimensionerad lyftanordning. Bilarna måste åtgärdas och det beräknas vara klart i nästa vecka, säger Emma Velander.
Stockholm vattens enhetschef Eleonor Björkman uppger att de även har problem att hitta personal för att komma i kapp de växande sopbergen.
– De drabbade fastigheterna har väntat på tömning i två veckor och vi lär få fortsätta att vänta om man inte kan hyra bilar och personal som klarar uppgiften, säger Eleonor Björkman som också säger att dessutom har ett datakommunikationssystem fallerat.
Stockholm Vatten och Ragn-Sells säger att de löser det det akuta läget genom att hyra in bilar från andra entreprenörer och ställa ut extra kärl. I vissa fall har de inte heller rätt utrustning utan personalen plockar soporna på marken medan sopbehållarna förblir otömda.
Men Alessandro Jelminis bostadsförening i Örnsberg har inte sett någon ersättare.
– Skandalen här är ju att staden inte verkar hjälpa till och lösa den uppkomna situationen. Vi kan ju inte köpa tjänsten av någon annan, till skillnad från till exempel hämtning av källsorterat avfall. Föreningen betalar årliga femsiffriga belopp och detta är en akut, direkt sanitär olägenhet. Lukt, råttor, det kan bli riktigt otäckt.
Också vintervädret ställer till problem. Det har hänt att sopbehållare har frusit fast och inte går att lyfta upp.

Stockholm Vatten uppmanar alla drabbade att kontakta felanmälan på kundtjänst: 08-522 120 00 eller via e-post till avfall@stockholmvatten.se
Text och bild: Maud Hårleman
Läs mer:
Mest lästa just nu:

















Följare 19,5k