Kvalet till fotbolls-VM 2022 i Qatar drar i gång
SAMARBETE Publicerad 05:21, 8 mars 2021COMEON. I slutet av mars 2021 inleds kvalet till nästa fotbolls-VM som spelas i Qatar 2022. I Sveriges kvalgrupp finns Spanien, Grekland, Georgien och Kosovo.
– Spanien är en stark nation som vi ju ska möta till sommaren igen och det finns ju fördelar med det eftersom vi har koll på dem, säger Svenske förbundskaptenen Janne Andersson till SVT Sport.
Under EM-kvalet förra året förlorade Sverige borta mot Spanien men spelade lika hemma.
För de båda landslagen i Grekland och Georgien är det mer ovisst. De var länge sedan Sverige mötte vilket gör dem lite svårare att ha koll på. Däremot vann Sverige nyligen mot Kosovo i en vänskapsmatch.
Alla matcher går förstås att spela på. Comeon satsningssida är enligt uppgift en av de bästa på marknaden. En rad olika sporter är representerade inklusive hockey, basket och fotboll där man kan satsa med en rad olika metoder.
De tio vinnarna från gruppspelet kvalar direkt in till VM-slutspelet i Qatar den 17 november-18 december 2022.
De tio grupptvåorna, tillsammans med de två bästa gruppvinnarna i Nations League som inte vann eller kom tvåa i sin VM-kvalgrupp, får spela playoff om de tre återstående Europaplatserna i VM 2022. Dessa tolv lag lottas in i tre grupper, där de fyra lagen möts i semifinaler (enkelmöten) och i en avgörande final. Matcherna spelas i mars 2022.
Grupp A: Portugal, Serbien, Irland, Luxemburg, Azerbajdzjan
Grupp B: Spanien, Sverige, Grekland, Georgien, Kosovo
Grupp C: Italien, Schweiz, Nordirland, Bulgarien, Litauen
Grupp D: Frankrike, Ukraina, Finland, Bosnien och Hercegovina, Kazakstan
Grupp E: Belgien, Wales, Tjeckien, Belarus, Estland
Grupp F: Danmark, Österrike, Skottland, Israel, Färöarna, Moldavien
Grupp G: Nederländerna, Turkiet, Norge, Montenegro, Lettland, Gibraltar
Grupp H: Kroatien, Slovakien, Ryssland, Slovenien, Cypern, Malta
Grupp I: England, Polen, Ungern, Albanien, Andorra, San Marino
Grupp J: Tyskland, Rumänien, Island, Nordmakedonien, Armenien, Liechtenstein
Qatar med drygt 2 miljoner invånare bli den minsta nationen någonsin att arrangera ett fotbolls-VM. Valet av plats har väckt en del kritik, bland annat på grund av hur den stora andelen gästarbetare i landet i behandlats. Men också att turneringen ska spelas i november och december.
På grund av höga dagstemperaturer har turneringen flyttats fram nästan ett halvår med öppningsmatchen den 21 november på Al Bayt Stadium
Under gruppspelet i Qatar spelas fyra matcher att varje dag, klockan 13, 16, 19 och 22 för de två första omgångarna och klockan 18 och 22 för utslagsmatcher.
Finalen spelas på landets nationaldag, den 18 december på Lusail Iconic Stadium.
Matcherna spelas på tolv arenor i sju städer. Endast tre av dessa finns i dag, övriga nio ska byggas nya till turneringen. Sex av arenorna kommer att ligga i huvudstaden Doha och övriga i sex andra städer.
Denna artikel är skriven i samarbete med Comeon
Bild: Illustration of Lusail Stadium, AFL Architects
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stockholms bibliotek: Utlån av kulturupplevelser växer – Dramaten och Berwaldhallen på tur
- Debatt: Inför gratis toaletter för SL-resenärer
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Aktuellt september 2026 från Seniorhälsan för dig 65+
- Förslag: Naturmark i Hägersten kan bebyggas med 50 lägenheter



















Följare 19,5k