Bredäng får besök av Nooshi Dadgostar
Bredäng Publicerad 14:18, 25 februari 2026På torsdagen kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar till Bredäng.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Det primära syftet med besöket är att packa matkassar hos Röda Korset.
– Vi ser att fattigdomen och barnfattigdomen ökar. För oss är det superviktigt att möta människor och lyssna på deras berättelser, så man inte bara pratar om folk utan med folk, säger Vänsterpartiets pressekreterare Hanna Brolund. och hon menar att besöket är ett sätt att komma närmare människors vardag.
Bakgrunden till initiativet är att allt fler människor har svårt att få ekonomin att gå ihop, och statistik visar att situationen för barnfamiljer är särskilt utsatt, skriver V i ett pressmeddelande
Varför valde ni just Bredäng för besöket?
– Vi hade kontakt med Röda Korset och det var de som föreslog platsen. Men det passade också bra eftersom det var ett tag sedan vi var i Bredäng, och vi vill träffa fler människor och höra hur de har det inför valet, säger Hanna Brolund.
Förra året vräktes 824 barn i Sverige från sina hem, vilket är det högsta antalet sedan nollvisionen mot vräkningar infördes 2008. De flesta som vräks förlorar sitt boende på grund av obetalda hyror, skriver V.
Bild Agnes Stuber.
LÄS ÄVEN: V: Sänk priset på SL-biljetter för unga – höj skatten
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Nästan hela Mälaräng pausas – detta gäller nu
- Man onanerade framför barn i Västberga
- Ny film om rivna kulturhuset i Hägersten: Symbol
- Nytt byggförslag vid Trekantsparken – möter kritik från grannar: Vi förlorar kvällssolen
- Ny metod för snöröjningen i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen – så ska det bli bättre





















Följare 19,5k