Skärholmen centrum fylls med interaktiva dinosaurier
skärholmen Publicerad 09:17, 10 oktober 2021För att stärka och utveckla i Skärholmens centrum satsar nu fastighetsägaren Grosvenor Europe på ett interaktivt spel, Megaraptor, som kan spelas i gallerian.
Med Megaraptor kan användarna röra sig mellan den digitala och den fysiska världen. En äggjakt börjar bland butikerna och med en app gäller det att samla och vårda dinosaurier.
– Du får upp en karta på centrumet och sen är det bara och köra igång. Dinosaurierna kommer till liv och de är små först för att bli megastora, säger Erika Lundström som är projektledare för spelet som även lanseras i Lidingö centrum.

Megaraptor är ett så kallat AR-spel ,augmented reality eller förstärkt verklighet, likt Pokémon go, och ursprunget till just detta spel kommer från i Skärholmens systercentrum i Liverpool. Där blev det populärt när det lanserades för två år sedan.
– En rolig detalj är att det innehåller en poängtavla och får man tillräckligt höga poäng har man chansen att köra i en så kallad Battle Arena som finns på ett visst ställe i byggnaden. Där kan man vinna fina priser, säger hon.
LÄS ÄVEN: Så vill fastighetsägaren utveckla Skärholmens centrum
När man spelat klart kan man ta med sin digitala dinosaurie hem.
Målet med spelet är att locka besökare och butikskunder tillbaka till Skärholmen centrum nu när restriktionerna är borta och pandemin klingar av, och att samtidigt ge dem en positiv upplevelse av besöket.
Marwa Korkis och Milad Affi med deras son David bor i området.
– Vi brukar vara här ganska ofta och det är kul att sådana här saker händer här, säger Milad Affi.
Grosvenor Europe förvaltar och äger bland annat Skärholmens Centrum, Lidingö Centrum, Väsby Centrum, Bålsta Centrum. Megaraptor kan man ladda ner på Appstore eller Googleplay.
Text och bilder: Krista Sirviö
Fler lokala nyheter från Hägersten-Älvsjö? Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k