Han ska bygga nya hyresrätter i Vårberg
vårberg Publicerad 05:21, 4 juni 2026Fastighetsbolaget Storsala har köpt tomträtten till fastigheten Stångholmen 1, strax intill Vårbergs centrum. Planen är att bygga nya hyresrätter på platsen med byggstart senare i år.
Välkommen tt prenumerera på Bättre stadsdel – här
Fastigheten ligger ungefär 300 meter från tunnelbanan och köpet omfattar en byggrätt på cirka 5 400 kvadratmeter.

– Vårberg har ett utmärkt läge, en stark lokal identitet och en kommunal utvecklingsplan som vi tror på. Det är precis den typ av förvärv vi söker, kommenterar Erik Engvall, vd för Storsala i ett pressmeddelande.
Projektet är en del av Stockholms stads satsning Fokus Skärholmen. Vid Stångholmsbacken finns sedan tidigare planer på flera hundra nya bostäder, en park och en förskola. Detaljplanen vann laga kraft redan 2022.
Nu tar Storsala över fastigheten med planerad byggstart senare i år och de första hyresgästerna väntas flytta in under andra halvåret 2028.
Husen ska byggas tillsammans med Derome, som blir totalentreprenör för projektet.
Fakta: Stångholmen 1 i Vårberg
- Vad: Nya hyresrätter planeras att byggas
- Var: Stångholmen 1, nära Vårberfs centrum och tunnelbanan
- Byggherre: Storsala
- Entreprenör: Derome
- Omfattning: Byggrätt på cirka 5 4000 kvadratmeter
- Byggstart: Är planerad till fjärde kvartalet 2026
- Inflyttning: Är planerad till andra halvåret 2028
- Del av: Stockholms stats statsning Fokus Skärholmen
LÄS ÄVEN: Oro inför rivning av Västertorpshallen: Olyckligt
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k