Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Söder_Mälarstrand_panorama_2012

Flytande badanläggning planeras på Söder Mälarstrand

Publicerad 13:57, 12 september 2024

Nu vill det rödgröna styret möjliggöra en flytande bad- och restauranganläggning på vattnet vid Söder Mälarstrand.

På exploateringsnämndens kommande möte ska de rödgröna fatta ett beslut om ett bad framför Münchenbryggeriet. 

– Jag är glad att vi nu kan ta ett första steg för att möjliggöra en badanläggning i Riddarfjärden framför Münchenbryggeriet. Det är ett utmärkt sätt att ta tillvara stadens unika närhet till vatten och den här fantastiska platsen. Samtidigt arbetar vi för att utveckla området runt Münchenbryggeriet för att bland annat öka tillgängligheten till Söder Mälarstrand, kommenterar stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog (S) i ett pressmeddelande från de rödgröna.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Exploateringsnämnden ska ge stadsbyggnadsnämnden en begäran om att upprätta en detaljplan för att möjliggöra en bad- och restauranganläggning på vattnet framför Münchenbryggeriet.

Jens Holm (V) är ordförande för Stockholms Hamnar.

– Nu fortsätter vi att utveckla Stockholm till en ännu bättre hamn- och vattenstad. Därför känns det mycket bra att kunna erbjuda badmöjligheter och andra aktiviteter kring Söder Mälarstrand, något som efterfrågas av medborgarna. Vad kan då vara bättre än ett bad med utsikt över Riddarfjärden? säger Jens Holm.

Området disponeras idag för uthyrning av kajplats och Stockholms Hamnar har en dialog med de hyresgäster som kan komma att beröras genom projektet. Ingen av de permanentboende vid Söder Mälarstrand kommer att behöva flytta på grund av projektet.

I Stockholms stads budget för 2024 har det rödgröna styret gett i uppdrag till Stockholms Hamnar AB, exploateringsnämnden, stadsbyggnadsnämnden och trafiknämnden att bidra till genomförandet av stadens kajstrategi, med särskilt fokus på Söder Mälarstrand.

Trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP) är positiv till projektet.

– Vi vill göra det lättare att bada, basta och njuta av solen i hela Stockholm, även mitt i stan. Söder Mälarstrand är en oslipad diamant som bara längtar efter att utvecklas. Kajen vid Münchenbryggeriet kan bli en ny oas för badsugna stockholmare, säger Lars Strömgren.

För att möjliggöra bad- och restauranganläggningen krävs en ny detaljplan. Syftet är att ta fram en ny detaljplan avseende byggnad med en yta om ca 3 600 kvm BTA. Närmare innehåll, utformning och placering kommer att prövas i planprocessen. Stockholms Hamn AB ska träffa ett avtal med stadsbyggnadskontoret och svarar gentemot staden för eventuella kostnader för framtagandet av detaljplan.

Bild: Holger.Ellgaard 

Tack för att du läser Bättre stadsdel.  Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: