Deltagarrekord när pingisseniorer gör upp i SL-hallen
Sport Publicerad 17:12, 16 november 2021På tisdagen var det full rulle i SL-hallen på Tellusborgsvägen i Midsommarkransen när Stockholms Pensionärs-DM i bordtennis 2021 startade.
Tävlingen arrangeras av Stockholms Bordtennisförbund och Spårvägens Veteran Bordtennisklubb under tisdagen och torsdagen denna vecka.
– Tävlingen spelas en gång per år och i år, efter pandemin, är det deltagarrekord, över 110 pensionärer är med. Första dagen har varit jäktig, jättekul, säger Lennart Sjödin, en av de ideella krafterna bakom tävlingen.
Spelarna delas in i klasser utifrån ålder 65, 70, 75, 80 och 85 år. För att en klass ska spelas krävs minst fyra anmälda spelare eller par.
På tisdagen avgjordes herrsingel och damsingel 65, 70, 75, 80 och 85 år och på torsdag blir det dubbel herrar och damer samt mixeddubbel i en åldersklass födda 1957 eller tidigare.
Bild: Prisceremoni herrar och damer 70-75år
Fler lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö? Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)

Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Prisbelönt amerikanskt drama får Sverigepremiär i Årsta – ung smålänning satsar eget sparkapital: Wow
- Polisen: Här sker flest telefonbedrägerier – så skyddar du dig
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- Polisen varnar: Cyklister i trafiken måltavlor i ny stöldvåg



















Följare 19,5k