
De höjer skatten på nytt i Stockholm – pengarna ska användas till flera områden
LYSSNA PÅ ARTIKELN stockholm Publicerad 10:32, 1 oktober 2024På tisdagen går det rödgröna styret i Stockholm ut med att en kommunala skatten höjs. Pengarna ska satsas på välfärden. Framför allt skolan, förskolan, förebyggande socialt arbete och klimatarbetet.
Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö
I ett pressmeddelande skriver de rödgröna partierna att staten är på väg att dra sig undan ansvaret för att finansiera välfärden samtidigt som regeringen fortsätter att montera ned miljö- och klimatpolitiken.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
– SD-regeringen har med all tydlighet klargjort att skattesänkningar för höginkomsttagare går före välfärden och klimatet. Då måste vi i Stockholm kompensera för att inte riskera en utveckling där barn och ungas livsvillkor försämras. Med Stockholms nya skattesats finansierar vi den välfärd och det klimatarbete som regeringen har övergivit. Det ger resurser för att rusta barnen, de unga och klimatet, säger Karin Wanngård (S), finansborgarråd och gruppledare för Socialdemokraterna i Stockholm.
Den föreslagna skattehöjningen blir 24 öre mer per intjänad hundralapp. För en familj med inkomster på 600 000 kronor per år innebär förslaget 74 kronor mer i skatt per månad. Det blir drygt 876 miljoner i ökade skatteintäkter till staden på ett år.
– Regeringen sänker skatten för rika bilister på Östermalm. Stockholm lägger istället pengarna där det verkligen gör skillnad. Vi investerar i barnen, skyddar naturen, minskar utsläppen och rustar för nya extremväder. När regeringen slaktar välfärden och klimatet är Stockholm den tydligaste motpolen, säger Åsa Lindhagen (MP), miljö- och klimatborgarråd och gruppledare för Miljöpartiet i Stockholm.
LÄS ÄVEN: Nu höjs skatten i Stockholm – så ska pengarna användas
Den 9 oktober presenteras Stockholms stads budget för år 2025 i sin helhet.
Foto: Maurits Otterloo
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Bostadsrättsförening i Aspudden på gång att bemöta kritiken
- Debatt: Delar av torget i Aspudden stängs – egoistiskt och historielöst
- Därför gör Hägersten-Älvsjö tummen ner för nya radhus i Långbro park
- Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
- Nu svarar Liljeholmsgallerian på toakritiken: Negativ publicitet är aldrig roligt
Följare 19,5k