Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så mycket krymper grönområdena i Hägersten-Liljeholmen

Den bebyggda marken i Stockholm har under 2005 till 2015 ökat med 15 procent vilket motsvarar 116 kvadratkilometer. Parallellt med detta har stadens grönområden krympt. Men minskningen i Hägersten-Liljeholmen är relativt liten. Det visar forskning från KTH som bygger på satellitdata.

– Vår studie visar att den bebyggda marken nu står i begrepp att gå om odlingsmark och bli det andra största nyttjandeområdet i länets landskap efter skog, säger Yifang Ba, professor vid avdelningen för geoinformatik på KTH och den som ansvarat för studien i ett pressmeddelande från KTH.

Annons:

Med en beräknad befolkningsökning om elva procent mellan 2015 och 2020 är Stockholm nu den snabbast växande huvudstaden i Europa.

Den största ökningen av bebyggd mark och minskningen av grönområden har skett i de norra och södra utkanterna av Stockholms kommun. Kista-Rinkeby har haft den största minskningen av grönområden medan Hägersten-Liljeholmen haft en relativt liten minskning. Under tidsperioden har den bebyggda marken ökat med 16 procent vid den buffertzon om 200 meter mot naturreservaten som finns.

Annons:

Konsekvenserna av de krympande grönområdena är bland annat att de så kallade gröna kilarna i Storstockholm minskat i omfång, enligt forskarna.

– Den bebyggda marken har börjat överlappa ekologiska korridorer och de gröna kilarna i Stockholm, även om det för närvarande inte skett i en stor omfattning. Detta har ägt rum ofta i närhet av viktiga gröna svaga samband i landskapet. Givet vårt forskningsfynd är rekommendationen att man ökar insatsen när det kommer till att stärka regionens befintliga svaga samband, men också återskapa dem i viss mån, säger Yifang Ban.

Faktaruta: Grönområden i Stockholm stad

Andel grönområde i procent20052015Förändring
Kista-Rinkeby55,649,0-6,6
Farsta42,137,1-4,9
Bromma32,929,4-3,5
Skarpnäck54,250,8-3,4
Enskede-Årsta-Vantör30,327,4-2,9
Spånga-Tensta33,931,2-2,8
Skärholmen34,332,1-2,2
Östermalm39,637,4-2,2
Älvsjö21,319,2-2,1
Hässelby-Vällingby28,626,6-2,1
Hägersten-Liljeholmen13,712,0-1,8
Kungsholmen9,58,1-1,4
Södermalm12,911,6-1,3
Norrmalm7,16,2-0,9

Publicerad 16:54, 22 maj 2019
Annons:
Annons:

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
KALENDER: HÄNDER NÄRA DIG
  1. KAJKO på Sätraviksvägen

    21 september kl.12:30 - 23 september kl.17:00
  2. Uppenbarelsekyrkan: Himmel & pannkaka

    23 september kl.10:30
  3. Kulturfestival för seniorer, Hägersten-Liljeholmen

    23 september kl.13:00 - 16:00
InstagramInstagram har returnerat ogiltiga data.

Följ Bättre Stadsdel

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Stöd logoBättre Stadsdel

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
Dagens Fråga

Vad tycker du om den nya gråa färgen på höghuset i Axelsberg?

View Results

Loading ... Loading ...

Publicerad 14:20, 13 oktober 2017
Annonser
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: