SL: T-banan stängs i fyra dagar
stockholm Publicerad 19:34, 13 september 2023SL stänger av tunnelbanetrafiken över Söderströmsbron vid Slussen 22-25 september. Under dessa dagar utförs pålningsarbeten för en ny gång- och cykelbro vid platsen.
Det skriver SL i ett pressmeddelande på onsdagskvällen och hänvisar till att Stockholms stad godkänt detta.
Orsaken till avstängningen är att pålningen riskerar att leda till sättning och skador på tunnelbanebron. Det innebär att trafiksäkerheten inte kan garanteras. Trafikförvaltningen har enligt lag ensamt ansvar för trafiksäkerheten på bron, skriver SL.
”Påverkan på kollektivtrafiken kommer bli omfattande och få stora konsekvenser som påverkar stockholmarnas vardag, skriver SL som löpande kommer informera vilken trafik som kan bedrivas och hur situationen utvecklas.
Liberalerna i Stockholms stad anser att båda de rödgröna styrena i Stadshuset och Regionhuset agerar extremt oansvarigt och att de tillsammans måste hitta en lösning snarast.
–Det går knappt att överblicka vilka enorma konsekvenser det skulle få för hela Stockholm om SL kapar tunnelbanan på mitten. Allt det här bara för att de rödgröna styrena i staden och regionen vägrar prata med varandra, kommenterar Jan Jönsson (L), oppositionsborgarråd Stockholms stad i ett pressmeddelande.
T-banan stängs kl 07.00 den 22 september.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de
- Förslag: Därför bör nya cykelbanor byggas här
- Debatt: Siffrorna säger något annat om servicehusen
- Förslag: Denna grusplan kan bli en attraktiv yta för spontanidrott för unga
- Nu öppnar förtidsröstningen – här finns Stockholms 96 röstningslokaler



















Följare 19,5k