SL: Snart är trafiken på röda linjen normal igen
stockholm Publicerad 21:02, 19 juni 2026Resenärer på tunnelbanans röda linje kan snart få en enklare resa. Sedan början av juni har ett tekniskt fel i signalsystemet orsakat förseningar och färre avgångar på delar av linjen, problemet började i början av juni efter ett tekniskt fel i signalsystemet.
Men nu är åtgärder på gång.
– När hastigheten kan öka förbättras också kapaciteten, vilket är en viktig förutsättning för att kunna återgå till en mer normal trafikering på röda linjen, säger Andreas Strömberg, presschef på SL.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
På grund av felet har tågen behövt köra långsammare än vanligt, vilket lett till förseningar och glesare trafik för resenärerna.
SL planerar nu att införa en tillfällig lösning som gör det möjligt att köra trafiken utan att det påverkas av det felaktiga signalsystemet. Den alternativa lösningen syftar till att skapa förutsättningar för att tågen ska kunna framföras med högre hastighet genom den del av anläggningen som idag begränsar trafiken.
LÄS ÄVEN Signalfelet på röda linjen fortsätter – så löser resenärer vardagen
Enligt SL:s presschef Andreas Strömberg väntas trafiken återgå till det normala inom kort.
– Om några dagar tror vi att vi kan återställa trafiken på röda linjen med den alternativa lösningen, säger Andreas Strömberg till Sveriges radio.
Samtidigt betonar SL att arbetet med en permanent lösning på signalfelet fortsätter, även efter att den tillfälliga lösningen har införts
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k