Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

två kvinnor

Premiär: Succé i USA – nu kommer Unpopular opinion till Bredäng

Publicerad 18:43, 3 november 2026

Ska den som applåderar när planet landar få flygförbud? Och hör ananas hemma på pizza? På onsdagen är det premiär för Tyckfest i Bredäng, en kväll där modiga deltagare kliver upp på scenen och försvarar sina mest impopulära åsikter.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Formatet kommer från USA, där “unpopular opinions” har blivit ett internetfenomen. Nu tar två engagerade Bredängsbor konceptet till restaurangen Tarantella.

– Vi vill skapa ett nytt rum, en idé, där de som håller föredraget får stå lite mer i centrum, säger Edith Elmgren, som är initiativtagarna till Tyckfest tillsammans med Olivia Mayenga, ordförande i föreningen Kompass.  

Edith Elmgren är grundare för Bredängskören och hon leder även ett quiz på Bredäng kök och bar.

– Jag gillar att engagera mig lokalt, säger hon.

Upplägget för Tyckfest är enkelt. Varje deltagare får en mikrofon och på fem minuter ska de argumentera varför de tycker som de gör. Den som vill kan använda en PowerPoint-presentation. Humor, självdistans och lite provocerande argument är välkomna.

Därefter röstar publiken. Med gröna lappar röstar de “ja, jag håller med” och röda lappar “nej”. Den som får störst andel ja-röster under kvällen vinner ett presentkort på restaurangen.

Liknande kvällar finns på ett par ställen på Södermalm, men Tyckfest är närmare originalet och dessutom är konceptet anpassad för publiken i Bredäng.

– Det blir lite snabbare, lite mer festligt och lite mer åt standup-hållet, säger Edith Elmgren.

Tyckfest

Premiär: Onsdag 4 november kl. 19 på Tarantella, Bredäng

Så deltar du: Skicka in din idé och eventuell PowerPoint till Tarantella.

Unpopular Opinion
PowerPoint-kvällar blev en viral trend på TikTok under pandemin och har sedan vuxit till ett populärt sätt att umgås i USA.

Det mest kända exemplet är showen Unpopular Opinion, som startade i Washington DC och har spridit sig till bland annat Los Angeles, Orlando och New York. Publiken röstar om de håller med före och efter varje presentation, för att se hur många som har ändrat uppfattning.

Även barer och restauranger runt om i USA ordnar egna kvällar med “hot takes”, ofta med publiken som jury och ett pris till den med starkast argument.

I Sverige är formatet ovanligt. Katarina Ölkafé på Södermalm har sedan 2018 en återkommande PowerPoint-kväll där deltagarna har fem minuter på sig, men där är ämnet fritt och publiken röstar inte

LÄS ÄVEN: Tarantella är tillbaka: Underbart!

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du publicera en debattartikel eller insändare? Eller krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.