Upplevelser året om i Hägersten-Älvsjö
i samarbete med 2 SAMARBETE 2 Publicerad 05:32, 8 januari 2026EXTERN PARTNER. Året-om-upplevelserna utomhus hör till det bästa med södra Stockholm. I Hägersten-Älvsjö finns allt från klippor dit solen alltid når, stadsvyer över vattnet och lugna gräsmattor med lekplatser runt hörnet för både återhämtningsstunder och nya upptäckter. Här är områdesguiden som hjälper dig att välja den finaste platsen för den finaste stunden.
Vinterviken ändrar klädsel varje dag
Vinterviken bjuder på stora öppna ytor, grusade stigar och närhet till vattnet. Lägg ner filten på ängarna för mjuk mark eller värm dig vid elden på en av alla grillplatser när vinterhalvåret kliver in. Stanna upp längs vägen vid gångarna och upptäck de ännu svaveldoftande betongresterna från Alfred Nobels nitroglycerinfabrik om du vill göra promenaden till en miniutflykt med historietema.
Örnsbergs klippor, som bara är ett stenkast vidare längs vattnet, erbjuder fri sikt över fjärden. Det är en vy som är olika varje dag och lika enastående oavsett årstid. Högst upp får du panoramat över Mälaren och värme från stenen långt efter solnedgång. Längre ner går det att hitta hyllor där mindre sällskap får en egen vrå oavsett vinter- eller sommarpicknick. Vid stegarna kliver många ner för ett snabbt dopp oavsett årstid.
Aspuddsparken är ett självklart stopp för djurälskare eller barnfamiljer och är belägen precis ovanför Vinterviken. Här finns djur att titta på och olika lek- och spelytor. Efteråt passar en sväng genom Aspuddens fina kvarter med olika småbutiker.
Platser för stad och natur i ett
Liljeholmskajen är en plats där stadsliv och vardag möts. Kajstråket bjuder på sittgrupper, bryggor för andhämtningspauser med utsikt mot Södermalm och båtar som far förbi för storstadskänslan. Den som har en stunds avbrott under arbetsdagen eller slår sig ner en ledig eftermiddag kan även ha behovet att förhöja pausen genom en stund på Vera&John onlinecasino. Med utsikt över vattnet, ljudet av staden och en spelrunda igång i telefonen blir det som en liten stunds vardagslyx mitt i veckan samtidigt som solen värmer upp.
Svandammsparken i Midsommarkransen är en annan plats som kombinerar stad och parkmiljö med dammen som hjärta. Det är lätt att svänga förbi bagerierna i närheten och plocka upp något gott på vägen. En kort promenad bort väntar pastellfärgade hus, äldre fasader, trappor och väggmålningar. Parken passar fint för varma kvällar och lugna söndagar.
Några stationer längre utfinns Västertorp, som är känt för sina offentliga konstverk som är utspridda i området. Ta en skulpturrunda och slå dig ner på en passande plats. Det är ett bra alternativ när du vill upptäcka något nytt utomhus utan en lång resa och med några lagom långa promenader mellan varje stopp.
Mälarhöjden ger historia och blänkande vatten
I Mälarhöjden ligger Klubbensborg med fina trähus och lugn atmosfär. Välj en platå en bit upp för att undvika vågstänk. Badstegar finns också på flera ställen för den som vill svalka sig. De gamla husen som Bellman brukade vistas i under den senare hälften av 1700-talet och ävenBellmans trädgårdar finns att upptäcka längs vattnet.
Promenerar man vidare hamnar man snart vid Mälarhöjdsbadet, som är ett klassiskt bad med strand, bryggor och platser att slå sig ner på gräset. Det lockar många under högsommardagar och ett morgonbad i stilla vatten är ett sällsynt nöje för att vara så nära stadens puls.
Tar man några steg inåt byter man Mälaren mot Långsjön i Älvsjöområdet och kan oavsett årstid pricka in fina stunder utomhus. Vid Långsjöbadet väntar bryggor, klippor och en liten strand. För den som är ute efter aktiviteter i kombination med naturupplevelser funkar bad, långfärdsskridskor eller träningspass vid sjön.
Även vid mörkare och kallare tider är det gott om saker att upptäcka i södra Stockholm för alla olika lediga stunder.
Denna text är producerad i samarbete med extern partner. Sponsrade inlägg är en del av Bättre stadsdels annonserbjudande. Inläggen produceras av Bättre stadsdels kommersiella avdelning. Om du har frågor kring sponsrade inlägg, hör av dig till annons@battrestadsdel.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Föremål stulna ur parkerad bil – stöldgods spåras till Mälarhöjden
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Polisen varnar: Cyklister i trafiken måltavlor i ny stöldvåg
- AI i t-banan fortsätter rädda liv: Så många livsfarliga situationer har stoppats
- Okända båtdelar hittade i Sätra



















Följare 19,5k