80-årig kvinna utsatt för bedrägeri i hemmet – polisen varnar
Älvsjö Publicerad 10:29, 24 mars 2022På onsdagskvällen fick polisen larm om att en kvinna i 80-årsåldern i Östberga hade utsatts för ett bedrägeri där gärningsmännen kom över smycken.
Larmet kom klockan 17:43.
Tillvägagångssättet som gärningsmännen använder sig av är mycket vanligt, enligt polisen.
– Man påstår att ett köp av elektronik genomförts på en stor elektronikkedja i målsägarens namn och låtsas vilja hjälpa målsägaren genom att koppla samtalet till ”banken”. Sedan kommer en gärningsman förbi målsägaren och hämtar värdeföremål – i detta fall smycken, skriver polisen på sin hemsida.
LÄS ÄVEN: 90-åringar i Hägersten och Älvsjö lurade – fyra åtalas för bedrägeri
Polisen ser just nu en ökning av bedrägerier mot äldre genom att en uppringare säger sig ringa från en stor varuhuskedja som säljer elektronik. Bedrägerierna sker i hela Stockholms län och i nuläget har det kommit in 70 ärenden av denna typ under januari-februari 2022.
– Vi måste få ett stopp på detta. Bedragarna hittar hela tiden på nya sätt att lura människor. Vår uppmaning är: Ge inte ut kortuppgifter till okända som ringer även om de är övertygande. Swisha inte eller logga in på BankID. Lägg på luren och ring upp ett nummer du själv tagit fram till din bank vid behov. Var mycket ifrågasättande, säger Fanny Göthberg, på bedrägerisektionen hos polisen i region Stockholm.
LÄS MER: Bedragare som lurar äldre utger sig ringa från elektronikvaruhus
Prenumerera på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- SL: Här är alla förändringar i busstrafiken när tidtabellen ändras
- Händer i helgen 5-7 december i Hägersten- Älvsjö-Skärholmen: 12 tips
- Ny lista: Här finns utsatta områden i Stockholm
- BILDER: Galakväll vid Telefonplan när Årets lokala företag 2025 utsågs
- Janne – en av alla som söker heta jobbet som bastuvärd: Därför är jag kvalificerad
























Följare 19,5k