Älvsjögympan – Årets förening: Därför fick just vi utmärkelsen
Älvsjö Publicerad 17:40, 9 maj 2023Gymnastikförbundet delar varje år ut utmärkelser ledare och föreningar i Stockholmsområdet som visat framfötterna.
Nu har till utmärkelsen Årets förening gått till Älvsjögympan som är en del av Älvsjö AIK.
Priset har gjort Älvsjögympans personal väldigt glada och stolta. Sandra Häll är ledare på Älvsjögympan.
Grattis! Vad tror ni är orsaken till att just ni fick priset?
– Beror på säkert på flera saker. Vi är en lokal förening med en familjär stämning. Det har gjort att vi som jobbar inom Älvsjögympan och våra deltagare känner starkt för föreningen. Under de senaste åren har vi utvecklat vår verksamhet mycket.
Hur då?
– Vi har till exempel satsat mycket resurser och kapital på att stärka vår gemenskap i föreningen, att utveckla vårt utbud av olika träningspass, att ha en enhetlig klädsel, enhetliga annonser och affischer samt att fortsätta vara en tillgänglig, inbjudande och prisvärd förening.
LÄS ÄVEN: Älvsjögympan firar 40 år – så får föreningen många att röra på sig
Hur kan utmärkelsen inspirera att fler ska vara med på Älvsjögympans aktiviteter?
– Vi tror också att den här utmärkelsen är en frukt av det arbete vi gjort under ett par år då vi också successivt ökat vårt medlemsantal. Vi har en aktiv och levande Instagram/Facebooksida där vi informerar, peppar och lägger ut inför, under och efter våra träningspass. Vi välkomnar alla att träna med oss i vår förening som erbjuder ett eller flera pass om dagen, vardag som helg!, säger Sandra Häll.
Hur klarade ni coronapandemin?
– Då fortsatte vi vår träning utifrån de riktlinjer som fanns och utvecklade då även ett flertal träningspass utomhus, vilka vi sedan har behållit på efterfrågan av våra medlemmar. Vårt träningsutbud passar för yngre och äldre, de som tränat länge eller precis kommit igång med träningen. Det passar alla!, säger
Hur ser framtiden ut för Älvsjögympan?
– Det här året har vi budgeterat för att satsa på vidareutbildning för våra ledare. Vi vill hålla oss uppdaterade och fortsätta erbjuda träning som våra medlemmar vill ha. Vi vill bibehålla det engagemang och den glöd som vi har inom föreningen så att alla ska vilja fortsätta ge av sin tid till vår ideella förening. Vi planerar också för en träningsresa för våra medlemmar, det fick vi bra respons på i den enkät vi gjorde med våra deltagare under höstterminen 2022, säger Sandra Häll.
Gymnastikförbundet Öst består av 120 föreningar i Stockholm och Gotland och förbundet skriver att Årets förening ska vara: ”en välmående förening som tar ansvar för sina medlemmar och som arbetar målmedvetet för att nå uppsatta mål. Grundförutsättningar är att föreningen verkar i enlighet med utvecklingsmodellen och idén om rörelse hela livet.”
Årets förening bedöms utifrån dessa områden:
- verkar i enlighet med Svensk Gymnastiks utvecklingsmodell
- uppmuntrar till rörelse hela livet efter föreningens egna förutsättningar
- har en välfungerande och jämställd föreningsledning
- har en inkluderande föreningskultur och arbetar aktivt för att nå nya målgrupper
- har uppnått konkreta resultat utifrån uppsatt verksamhetsplan och visionsmål
- är lyhörd och öppen för medlemmarnas åsikter och önskemål
- tar ansvar för och utvecklar ledarskapet i föreningen
- har skapat trygga och utvecklande föreningsmiljöer
Utmärkelsen delades ut i slutet av mars i år.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Här finns Bättre stadsdels nyhetsbrev ✅
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Debatt: När Stockholm väcker barn mitt i natten sviker man både arbetslinjen och barnen
- Krogtest: När jag åt en berg av sushi i Liljeholmen
- Räddningsinsats efter drunkningstillbud
- De förvandlar sin skola till en stor festplats: Här finns en stark känsla av trygghet
- 22-åring utmanar Tiptapp: Det blev en hel sommar framför datorn





















Följare 19,5k