Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

tellusborgsskolan mm

Debatt: När nya kvarteret i Aspudden ska byggas är det en hel del att tänka på

Publicerad 16:52, 8 april 2024

DEBATT. Stockholms arkitekturpolicy 2021 betonar att värdebärare ofta har koppling till historien. I vägledning av äldre förstad står bland annat:

-Enhetliga hushöjder med enstaka högre byggnadsdelar
-Utforma nya byggnader utifrån en sammanhållen gestaltningsidé
-Beakta näraliggande bebyggelse
-Aktivera torg och parker
-Utveckla lokala centrum och centrala stråk
-Utgå från de ursprungliga husens volym

LÄS ÄVEN: Samråd: Tyck till om ny entré till Aspudden – mack blir bostäder i ”jugendinspirerat” hus

I startpromemorian för Eremiten 2 och Kilaberg 1 i Aspudden, för cirka 65 hyresrätter på fastigheten där Shellmacken finns idag, finns en del bitar att utreda:

-Ny bebyggelse och tillägg till befintlig ska ske med utgångspunkt från befintliga kvaliteter. I planarbetet ska skolverksamhetens behov säkerställas.

-En luftutredning ska göras. En kvalitativ boende- och arbetsmiljö ska tillskapas

-En dagvattenutredning ska tas fram. En bullerutredning för trafik- respektive industribuller från tunnelbanans depå tas fram

När det gäller Eremiten 2 och Kilaberg 1, hur ser lägenhetsfördelningen ut? Jag har sett tvåor och fyror nämnas i sammanhanget. 

LÄS ÄVEN: Här blir det skola till år 2028 – minst

hus
Vy från Hägerstensvägen/Kilabergsvägen som visar hur föreslagen bebyggelse
möter gatan. Illustration: Studio Moi

”Vem bygger vi för?” undrar Lilian Müller vid Lunds universitet och skriver:
”Det är kommunernas ansvar att verka för ett samhälle som är tillgängligt och användbart för alla.”  

I startpromemorian för Eremiten 2 och Kilaberg 1 äger staden den mark som ska bebyggas så här borde staden kunna ställa krav på marknadsaktörerna. 

Müllers avhandling pekar ut  tre samverkande faktorer:

-Aktuella stadsbyggnadstrender – kategoriseringar av äldre och personer med funktionsnedsättningar
-Förändrade planeringsförutsättningar – med ökad marknadsstyrning minskar samhällsinflytandet, med risk för att beslutade visioner och mål om en stad för alla inte kan uppnås
-Kategoriseringar av människor redan i planeringsstadiet

Utbildningsförvaltningen lyfter fram tre brister för  Eremiten 2 och Kilaberg 1 som finns idag: 

– Brist på grönytor
– Solskydd saknas
– För liten lekyta

Skolgårdsytan är cirka 4317 kvadratmeter. Dagens elevantal är 720 elever. Det blir ca 5,9kvm/elev. Med 900 elever blir lekytan 4,8kvm/elev. Boverkets riktlinjer ligger på 30 kvadratmeter.

Bygger vi för alla?  I en rapport från 2021 pekar Myndigheten för delaktighet på att det inte finns någon sammanställning av hur väl tillgänglighet och delaktighet återspeglas i kommunernas planering. 

Som sagt, en fördel är att staden äger marken för nybyggnationen Eremiten 2 och Kilaberg 1. Därför bör de kunna ställa krav och se till att det går rätt till.

Bengt Sundell, Aspudden

Samråd pågår, 19 mars–6 maj

Alla handlingar och lämna synpunkter

Planförslaget visas under samrådstiden 19 mars–6 maj 2024 i Tekniska Nämndhusets lokal Fyrkanten, Fleminggatan 4 och i Aspuddens bibliotek, Hägerstensvägen 133.

Samrådsmöte hålls den 9 april 2024 klockan 17.30–19.30 i Tellusborgsskolans matsal, Tellusborgsvägen 36.

Samrådsmöte – Skolverksamhet och bostäder vid Kilabergsvägen

Bilder: Stockholms stad

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: