
Debatt: Skydda Långbro Park – det finns bättre alternativ för bostadsbyggande
Åsikter Publicerad 17:00, 30 januari 2025DEBATT. Stockholm växer, och vi i Liberalerna välkomnar nya bostäder. Men stadsutveckling måste ske med eftertanke och respekt för våra gemensamma grönytor. Vi ser nu hur det rödgröna styret på flera håll i Hägersten-Älvsjö offrar skyddsvärd natur för exploatering och byggnationer, tvärt emot vad inte minst Miljöpartiet lovat i valrörelsen.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Ett aktuellt exempel är detaljplanen för Lågbron 1 i Långbro Park. Långbro Park är en före detta sjukhuspark som i sin engelska stil utformades just för att vara en rehabiliterande miljö. Parken är idag en unik grön lunga som besöks dagligen av människor i alla åldrar för rekreation, motion och social samvaro. Parken har kommit att bli mycket uppskattad av boende i såväl Älvsjö, Fruängen som andra delar av Söderort.
Mitt i den mest skyddsvärda delen av Långbro Park, den Centrala parken, föreslås nu att ett litet antal lyxbostäder skall uppföras på bekostnad av parkyta och kulturhistoriska värden. Såväl Kulturförvaltningen som Stadsmuseet har sedan tidigare framhållit vikten av att bevara platsens kulturhistoriska värden. Men man har valt att inte lyssna till dem. Sammantaget har vi liberaler som bor i stadsdelen och träffat besökare och boende i Långbro Park svårt att se proportionaliteten i projektet.
LÄS ÄVEN: Förslag: 50 nya bostäder byggs intill Långbro park
Stockholm behöver fler bostäder men vi liberaler vill att det sker på platser där skyddsvärda grönområden inte offras. Exempelvis vid Stockholmsmässan, efter det att denna rivs, eller genom den överdäckning av Södertäljevägen som det rödgröna styret stoppade för att istället lägga all sin kraft på att exploatera grön- och villaområden.
Vi har träffat boende vid Långbro Park och har en tydlig ingång i frågan. Vi kommer att tillsammans med våra liberala vänner i stadsbyggnadsnämnden analysera resultatet av samrådsprocessen och välkomnar alla invånare att höra av sig med synpunkter.

Robin Nilsen (L)
Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd

Pär Hommerberg (L)
Vice ordförande Liberalerna Hägersten-Älvsjö
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Bostadsrättsförening i Aspudden på gång att bemöta kritiken
- Därför gör Hägersten-Älvsjö tummen ner för nya radhus i Långbro park
- REPLIK: Därför sätter vi upp staket i Aspuddens centrum
- Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
- Debatt: Delar av torget i Aspudden stängs – egoistiskt och historielöst
Följare 19,5k