
Förslag: Farliga badstegar på nya bryggan på Liljeholmskajen – byt ut dem
Åsikter Liljeholmskajen Publicerad 10:05, 17 augusti 2021MEDBORGARFÖRSLAG. Den nya solbryggan på Liljeholmskajen är redan mycket populär. Tyvärr har den utrustats med mycket dåliga stegar som är svåra att ta sig upp ur vattnet på. Människor som trillat i får en onödigt svår kamp upp ur vattnet. Stegarna saknar räcken att hålla sig i, har grova obekväma stegpinnar och vassa kanter. De avslutas upptill av en extrapinne som man måste klättra över och kan snubbla på.
Stegarna är farliga och erbjuder inte den säkerhet som nödställda och badande behöver. Den gamla solbryggan på Liljeholmskajen har bra, helt normala badstegar.
Förslag: Byt ut de farliga nödstegarna mot normala badstegar. Det är en fråga om trygghet och säkerhet.
Tor Simonsson
Svar från Hägersten- Älvsjö stadsdelsförvaltning:
Vi har fått många synpunkter på stegarna på den nya bryggan. Bryggan är byggd av JM på uppdrag av exploateringskontoret och vi har ännu inte tagit över driften av dem. Vi håller framförallt på att undersöka varför det är olika stegar på de två bryggorna, men jag har tyvärr inget svar till dig i dagsläget.
Linda Palo, Avdelningschef, Hägersten Älvsjö stadsdelsförvaltning
LÄS ÄVEN: Kritik mot nya bryggan på Liljeholmskajen: Man måste vara ung och atletisk för att bada här
Svar från Tor Simonsson:
Tack, det var världsrekord i snabbt svar!
Stegarna är en säkerhetslösning. Det borde vara ett lätt beslut att byta ut en dålig lösning mot en bra lösning, oavsett orsaken till att det blivit fel. Jag hoppas på det bästa. När kommer mitt medborgarförslag upp i nämnden tror du?
Svar från Hägersten- Älvsjös stadsdelsnämnd:
Snabbt svar men jag missade att det stod medborgarförslag! Enligt våra rutiner så ska ett förslag för att kunna tas upp som ett medborgarförslag kosta mer än ett prisbasbelopp, som i år är 47 600 kronor. Ditt förslag ligger under det beloppet och då agerar vi inom förvaltningen istället för att ta upp det till nämnden.
Svar från Tor Simonsson:
Okej, men då det väl bara att byta ut stegarna då !
Mvh Tor Simonsson
Lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö: Prenumerera på Bättre stadsdel (20kr/mån elller 200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k