Nya bryggan runt Örnberget öppnar
örnsberg Publicerad 20:43, 2 maj 2018Nu äntligen öppnar nya breda bryggan runt Örnberget eller badberget i Vinterviken som vissa kallar det.
– Vi kommer att öppna bryggan för allmänheten under denna veckan, säger Kristina Lundborg på Hägersten-Liljeholmen stadsdelsförvaltning.
Det var i i början av förra året som Hägerstensbon Anna Ivemarks lämnade in ett medborgarförslag om att bredda bryggan. Många utnyttjar bryggan, både för bad och för att ta sig mellan Vinterviken och Örnsberg.
Efter förslaget lämnats in gick det relativt fort. Stadsförvaltningen och politikerna gillade idén och arbetet med nya bryggan startade i februari i år. Sedan dess har den varit avstängd för gående. Men nu öppnar den alltså, nästan helt klar.

– Det som återstår är bänkar som ska placeras ut. Dock är det lång leveranstid på dom så det kommer dröja 6-8 veckor innan de kommer. Men utplaceringen kommer inte störa användningen av bryggan, säger Kristina.
Den nya bryggan kostar 1,5 miljon kronor.
Bild: Rickard Råström
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Polisbil krockar i Älvsjö – poliser till sjukhus
- Röstrekord – så många har redan röstat: Därför förtidsröstar vi
- Fortsatt försäljningssuccé för SL-biljetten: Köpmönster förändras
- Ny bok från Mälarhöjdsprofilen: Jag har känt en enorm press
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de



















Följare 19,5k