
Förslag: Så kan badet vid Örnsberg utvecklas
ÅsikterMEDBORGARFÖRSLAG. Min sambo och jag är i trettioårs åldern och bor i Örnsberg. Likt många andra i och omkring Hägersten så uppskattar vi badbryggan väldigt mycket! Dock önskar vi att det fanns dricksvatten att tillgå runt badbryggan. Dels en utomhus dusch och del att kunna dricka vatten och fylla på sin vattenflaska. Detta skulle vara sätskilt bra för barn / barnfamiljer och äldre människo och husdjur.
Vidare vill vi föreslå att inför nästa badssong bygga om stegarna som finns på badbryggan. Just nu är det som sagt stegar, vilket försvårar för människor att gå i och ur vattnet samtidigt och detta orsakar stopp och köer. Om det istället byggdes trappor som sluttade ner i vattnet istället för de vertikala stegarna så kan dessutom just äldre människor ha möjlighet att bada. Som det ser ut nu är det svårt för de med fysiska begränsningar att ta sig ner och upp ur vattnet.
Att lägga ut flytbryggår längs kustremsan mellan Örnbergs Dalbo båtsällskap skulle även avlasta trycket kring klippbadet. Särskillt för barnfamiljer och äldre.
För inspiration vill jag tipsa om västra hamnen i Malmö, där kommunen lyckats skapa en badplats för allmänheten som passar alla skikt i samhället och på samma gång integrera det med boendemiljön och arkitekturen.
Tack för att ni tog er tid att läsa vårt förslag och för det fina arbete ni utför.
Alexander Öhrstrand – Kommentar till bilden: “Jag är killen i vit t-shirt som kollar mot kameran. Tycker bilden är bra för den visar på trängseln och dessutom visas inga andra ansikten på andra människor och det är etiskt tycker jag.
Detta medborgarförslag är inskickat till Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd och är uppe på kommande möte torsdag 29 augusti.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k