Förslag: Här kan en tennisbana anläggas – stadsdelen gör tummen upp
Telefonplan Publicerad 12:45, 13 december 2025Det har lämnats in ett medborgarförslag om att den lilla grusplanen vid Telefonvägen, mellan Telefonplan och Hökmossen, borde omvandlas till en tennisbana.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Enligt stadsdelsförvaltningen i Hägersten-Älvsjö som huserar granne med platsen, är förslaget möjligt att genomföra. Förslaget lämnades med motiveringen att tennis är en växande sport, men att området saknar banor.
På platsen finns i dagsläget en skejtbana, som förvaltningen planerar att flytta utanför den inhägnade planen, under tunnelbanespåret. Befintliga fotbollsmål kommer att tas bort. Istället hänvisas fotbollsspelare till Teaterparkens bollplan, cirka 350 meter västerut.
Helena Storm, utredare inom park- och samhällsfrågor vid Hägersten-Älvsjö, säger att tidsplanen styrs av verksamhetsbudgeten som väntas vara klar i början av nästa år. Det blir då tydligt om projektet kan starta 2026. Saknas medel får det vänta till 2027.
Ärendet är uppe på kommande möte med stadsdelsnämnden
LÄS ÄVEN: Förslag: Här behövs fler tennisbanor
Bilden: Helena Storm, utredare inom park- och samhällsfrågor vid Hägersten-Älvsjö
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Händer i helgen 5-7 juni i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 14 tips – firande av Nationaldagen
- Premiär: Parkteatern på väg till Bredäng och Hägerstensåsen med ny föreställning
- Video: Stjärnkocken på förskolan i Aspudden – här är hennes hemliga knep
- Här är skolan i Liljeholmen som fostrat tre svenska fotbollsstjärnor – match i kväll
- Lyckat skräpdyk i Årstadal




















Följare 19,5k