”Låt elever slippa pressen att vara snygg”
Åsikter Publicerad 00:17, 9 juni 2016KRÖNIKA. ”Den blomstertid nu kommer – med stress och tävling stor. Nu nalkas ljuvlig skolbal då utseendefixering gror.”
Är det så på dina barns skola? Krävs det avancerade håruppsättningar, dyra klänningar och kostymer och timmar av förberedelser? Och magont – om man inte klarar att hålla sig framme i denna tävling? Jag hoppas verkligen inte det.
Men något har hänt. När jag går upp på vinden och hämtar fotot på när min egen klass gick ut nian, tror jag först att det är fel bild. Det här föreställer ju en syjunta! Kristdemokraternas kongress! Små tanter och farbröder som klätt upp sig! Visst fanns det även på min tid en hackordning, men till och med de mest populära tjejerna i klassen ser ut att heta Gun-Britt.
Det här var långt före Britney Spears och idén om att skolbarn skulle vara sexiga. Tack. Och. Lov. Jag är så glad att jag hann vara tonåring på en tid när även vi modeblinda kunde dra på oss ett par pösiga, stentvättade jeans och vara hyfsat med i matchen. Framför allt: Det krävdes ingen getingmidja eller melonbröst.
Sedan kom hetsen och den värsta avart jag sett är skolan där det är tradition att utse Mr och Mrs Skolbal – den snyggaste killen och tjejen baserat på ansikte och kropp.
I år tog Mälarhöjdsskolan ett klokt beslut. De skrotade skolbalen som på sina håll blev en form av tävling mellan elever om de finaste eller dyraste balklänningarna och kostymerna. Något som satte press på eleverna och ekonomisk press på föräldrarna.
Istället hålls en – förhoppningsvis – mer avspänd avslutningsfest med normala förberedelser. Det vill säga att man inte får ledigt från skolan för att fixa med hår, naglar och kläder, något balbesökarna fick. Häpnadsväckande nog. Man undrar verkligen hur någon från skolledningens håll kunde tycka att festförberedelser var skäl att avstå undervisning.
Så idag hoppas jag att alla får en härlig skolavslutning, att varje elev får känna sig fin precis så som han eller hon är, och att eleverna firar att de är fullmatade med kunskap och ska springa ut i en välbehövlig ledighet.
”Den blomstertid nu kommer med lust och fägring stor. Du nalkas, ljuva sommar, då gräs och gröda gror.”
Anna Svensson
Läs kommentarer till artikeln på Bättre stadsdels Facebook-sida.
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k