Bilder: Full rulle på halloweendisco i Gröndal
aspudden gröndal Publicerad 11:35, 31 oktober 2022I helgen hade ett 30-tal barn och föräldrar samlats i en lokal på Grenljusbacken i Gröndal för halloweenfest.

Det var föräldrar till barn i Aspuddens skola som hade fixat maskeradfesten där barnen bjöds på lekar och en välfylld snackbuffé.
Både föräldrar och barn hade det mysigt och det spelades Michael Jackson i högtalarna, och dragkamp och limbodans på det. Det blev en del halloweenbilder och minnen som håller i sig till nästa år.

– Det är kul med alla lekar och halloweengodis, säger ett av barnen på plats.
LÄS ÄVEN: Michelle stöttar ensamstående med halloweenfika och pyssel
Limbo är en karibisk dans som går ut på att man bakåtböjd, till musikens rytm, viker sig under en ribba utan att vidröra marken med någon annan kroppsdel än fötterna. När flera deltagare gått under sänks ribban, och slutligen utses en vinnare.

Tack för att du läser Bättre stadsdel och välkommen att prenumerera och samtidigt bygger du Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Trevlig läsning! Här klickar du för att prenumerera.
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k