
Förslag: Genomför obligatorisk klimatutbildning för alla anställda i stadsdelen
Åsikter Hägersten-Älvsjö Publicerad 21:34, 29 december 2024MEDBORGARFÖRSLAG. Mitt förslag är att Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd ska genomföra en obligatorisk klimatutbildning för samtliga anställda.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Bakgrund: I maj 2024 avslutades Sveriges första Medborgarråd för klimatet. I förslag nr 15 ”Allmänbilda i oberoende klimatforskning” slår medborgarrådet fast att Kunskapen bland vuxna är för dålig i nuläget. För mycket spekulation, svårt att avgöra vad som är sant eller falskt. Vi får oftast inte ta del av den oberoende forskningen, utan snarare de polariserande vyerna, till exempel genom sociala medier.(sid 32)
Det är genom att vara informerade och äga kunskap som vi hittar handlingskraft för att agera. Att sakna
detsamma skapar oro och osäkerhet. Genom ett kunskapslyft tar kommunen sitt arbetsgivaransvar för en bättre psykisk hälsa. Som anställd i Stockholms kommun ska du känna dig trygg att kunna ta vetenskapligt grundade beslut i din yrkesvardag. Se de anställda som ambassadörer för kommunens klimatarbete. Detta är betydelsefullt i två hänseenden.
LÄS ÄVEN: Förslag: Hellre gran än svan: Vi saknar en stor och fin i Midsommarkransen
Delvis att vetenskaplig information om klimatkrisen sprids (motverka desinformation), men även att få bättre spridning bland medborgarna kring de insatser kommunen gör kring klimatet. För att vi ska kunna bemöta barn och unga i klimatfrågan är det viktigt att vi vuxna är välinformerade och insatta. Barn och unga drabbas i allt större utsträckning av psykisk ohälsa kopplad till klimatförändringarna.
Det behöver finnas många vuxna att vända sig till som kan tala sakligt om ämnet och vilka åtgärder som de facto görs. En obligatorisk utbildning bland anställda kan leda till ökat intresse och initiativkraft vilket kan öka takten och hjälpa kommunen att nå klimatmålen. Genom ett gemensamt kunskapslyft skulle
Älvsjö/Hägersten göra det möjligt för sina anställda att känna sig som en del av en samlad handlingskraft,
vilket ger styrka och framtidshopp.
LÄS ÄVEN: Förslag: Därför behövs mer klimatkrisinfo i stadsdelarna
Det vore önskvärt att skapa en modell för kunskapslyft inom klimatfrågan för kommunens anställda som
kan sätta Stockholms kommun och Älvsjö-Hägerstens stadsdelsnämnd på kartan som en förebild som arbetsgivare,
både i fråga om invånarnas hälsa och som förebild och klimatkommun.
Förslaget är inskickat till Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd
Matilda Bergström
Bild: Kevin Chang
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Bostadsrättsförening i Aspudden på gång att bemöta kritiken
- REPLIK: Därför sätter vi upp staket i Aspuddens centrum
- Därför gör Hägersten-Älvsjö tummen ner för nya radhus i Långbro park
- Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
- Debatt: Delar av torget i Aspudden stängs – egoistiskt och historielöst
Följare 19,5k