Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Boende i Årstadal lyckades flytta nya hundrastgården

Publicerad 17:45, 26 maj 2020

Under våren startade Stockholms stad med att bygga en hundrastgård strax utanför ett bostadshus i Årstadal. Grannarna tyckte att gården låg alldeles för nära huset och protesterade mot bygget. Staden lyssnade och flyttade gården.

I mitten av april startade bygget av nya rastgården, cirka 10 meter från bostadshuset, och så nära kan det bli störande, menade grannarna.

De hade inte heller blivit informerade om bygget. Varken de boende eller bostadsrättsföreningens styrelse hade tillfrågats om hundrastgården som skulle hamna precis utanför deras sovrumsfönster.

Enligt Lilian Rosell, senior byggprojektledare på exploateringskontoret var hundrastgårdens läge valt med omsorg. Topografin är rätt och att platsen ligger centralt i området.

Vem beslutade att hundrastgården skulle ligga just på denna plats?
– Exploateringskontoret och stadsdelsförvaltningen har tillsammans godkänt en lämplig plats för den nya hundrastgården. Valet föll på en plats med lättillgänglig flack terräng längs en huvudgångväg öster om Sjöviksbacken. På platsen finns en befintlig glänta vilket innebär en mindre åverkan på naturmarken och bedömdes ligga på respektavstånd till bostadshus, säger Lilian och fortsätter:

– Vi har blivit informerade om att det finns oro för att hundrastgården placerats för nära bostadshusen och den störning som det eventuellt kan medföra boende. Vi har nu sett över den exakta placeringen av hundrastgården, och valt att flytta den. Hundrastgården kommer flyttas österut, till den andra sidan av gångvägen, för att få ett ännu längre avstånd till bostadshusen. Det nya läget är inte lika bra som hundrastgård, men det är en acceptabel plats, och en kompromiss vi gör för att underlätta för de många individuella intressen som behöver samsas i vår allt tätare stad.

Lina Fungdal och Erik Allard är nöjda med beslutet att flytta rastgården:

– Alla blev nöjda med den nya platsen. Området fick en fin hundrastgård och de boende får sova ostört, säger de.

Bilden: Lina Fungdal och Erik Allard, boende i Årstadal

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: