100 små hyresrätter byggs i Aspudden
aspudden Publicerad 11:09, 1 december 2014Sammanlagt 100 mindre lägenheter kan byggas i några flerbostadshus på båda sidor av Sigfridsvägen i Aspudden. Det skriver exploateringkontoret till underlag för kommande möte med exploateringsnämnden.
Det är företaget Abacus Bostad som kommit in med ett förslag till exploateringskontoret om att bygga bostäder på denna plats. Och förslaget föll i god jord. Exploateringskontoret föreslår nu att exploateringsnämnden ska anvisa mark till företaget så att det kan bygga husen.

Situationsplan över den föreslagna bebyggelsen
– Då lägenheterna är små och kollektivtrafikläget mycket bra (Aspuddens tunnelbanestation inom 100-200 meter) beräknas behovet av bilparkering vara lågt, cirka 16 bilplatser föreslås i garage, skriver exploateringskontoret.
Cykelparkering beräknas till ca två platser per lägenhet.
Platsen där husen planeras är kuperad hällmark och blandskog och man kommer att utreda hur man ska kompensera för denna grönyta som nu försvinner.
– Projektet har en intressant utformning som innebär att en ny typologi kan skapas i Aspudden. Vid planering och genomförande av projektet är det av stor vikt att anpassningen till berget sker varsamt så att den blir så naturlig som möjligt och därmed ger mervärden för både de nya boende och för området som helhet, skriver exploateringskontoret.

Ny bebyggelse i Aspudden (montage)
Kontoret föreslår nu att nämnden ska be stadsbyggnadsnämnden att upprätta en detaljplan för området. Byggstart kan ske tidigast 2018 med första inflyttning 2020.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Förslag: Av hälsoskäl behövs en dusch här
- Larm om misstänkt farligt föremål i Liljeholmen – Nationella bombskyddet kallas in: Ofarligt
- Förslag: Denna grusplan kan bli en attraktiv yta för spontanidrott för unga
- Lista: Förtidsröstningen slår alla rekord – här röstar stockholmarna
- Debatt: Här är politikerna som försvarat bastun i Vinterviken


















Följare 19,5k