”Det känns att det är höstlov”
aspudden Publicerad 16:26, 27 oktober 2015Strax efter lunchtid på tisdagen är det fullt av liv i Aspuddsparken. Det myllrar av barn och höstlovet gör sig väl påminnt.
Ingrid Svensson, från Mälarhöjdens skola är på plats med 28 barn.
– Det känns av att det är höstlov. Idag har vi först varit i skolan och ätit lunch. Sen kom vi hit och snart är det mellis, säger hon. Här finns det verkligen något för alla att göra, både djur och lek. Djuren är kanon.
Från Hägerstenhamnens skola är tre förskoleklasser i parken, 43 barn. Ban Lourance säger att barnen från skolan kommer hit ofta. Åtminstone två gånger i veckan, även om Fågelparken, precis intill skolan, är närmst.
Christopher Brunzell och Erica Håkansson kommer också från Hägerstenhamens skola.
– Än så länge är barnen jätteglada att det är höstlov men alla ser nog mest fram emot i morgon, säger Christopher. Då är det Fångarna på Fritids, det är en riktig höjdunkt på året. Något som även elever som slutat på fritids kommer ihåg.
– På torsdag ska barnen få åka Liljeholmshallarna och prova på lite olika sporter och på fredag blir det lite biomys, säger Erica.
På Hövdingagården i Aspudden, märks det också att det är höstlov. Josefin Alm är verksamhetschef för mellanstadsverksamheten, en av de tre verksamheterna i huset.
– Idag är det fotomarathon. Barnen får ett temaord varje timme och så är det fritt fram för alla att fota ute eller inne! säger Josefin
– Igår hade vi breakdance-kurs och måleri till musik. På onsdag-torsdag blir det utflykt till Naturhistoriska riksmuseet och man får göra glittertröjor i skapande verksamheten, hobbyn.
På fredag blir det halloweenfilm och Josefin kan avslöja att det är En Häxa i Familjen som kommer visas.
– Det som är kul med höstlovsveckan är att det bildas lite nya konstellationer bland barnen, säger hon. De blandas lite!
Det är inte bara lokalbefolkningen som hittat till parken. Anders Lilja och barn från Katarinaskolan på Södermalm har också vallfärdat för att ta del av de många aktiviteter parken har att erbjuda.
– Aspuddsparken är känd i hela Skolstockholm. Det finns schyssta aktiviteter och så är det bara att ringa så sätter någon på grillen. Vi ska grilla korv, säger Anders.
– Jag har bott här i trakterna så Aspudden har alltid funnits i min DNA-profil.
Text och Foto: Adam Holmertz
Läs mer:
Mest lästa:
- Nej till alkohol på seniorers mötesplatser: Märklig människosyn
- Polisen riktar skarp kritik mot socialtjänsten i Skärholmen: Något dåligt kan hända
- Dagens fråga: Vad tycker du om att det ska byggas en ny tunnelbanelinje till Älvsjö?
- Kanadensisk konsultjätte flyttar till Marievik
- Lista: Miljonregn över 26 föreningar i Hägersten-Älvsjö
Följare 19,5k