Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Erica Håkansson och Christopher Brunzell.

”Det känns att det är höstlov”

Publicerad 16:26, 27 oktober 2015

Strax efter lunchtid på tisdagen är det fullt av liv i Aspuddsparken. Det myllrar av barn och höstlovet gör sig väl påminnt.

Ingrid Svensson, från Mälarhöjdens skola är på plats med 28 barn.

– Det känns av att det är höstlov. Idag har vi först varit i skolan och ätit lunch. Sen kom vi hit och snart är det mellis, säger hon. Här finns det verkligen något för alla att göra, både djur och lek. Djuren är kanon.

Ingrid Svensson framför get-inhägnaden.

Ingrid Svensson framför get-inhägnaden.

Från Hägerstenhamnens skola är tre förskoleklasser i parken, 43 barn. Ban Lourance säger att barnen från skolan kommer hit ofta. Åtminstone två gånger i veckan, även om Fågelparken, precis intill skolan, är närmst.

Ban Lourance från Hägerstenhamnens skola.

Ban Lourance från Hägerstenhamnens skola.

Christopher Brunzell och Erica Håkansson kommer också från Hägerstenhamens skola.

– Än så länge är barnen jätteglada att det är höstlov men alla ser nog mest fram emot i morgon, säger Christopher. Då är det Fångarna på Fritids, det är en riktig höjdunkt på året. Något som även elever som slutat på fritids kommer ihåg.

– På torsdag ska barnen få åka Liljeholmshallarna och prova på lite olika sporter och på fredag blir det lite biomys, säger Erica.

Josefin Alm utanför Hövdingagården.

Josefin Alm utanför Hövdingagården.

På Hövdingagården i Aspudden, märks det också att det är höstlov. Josefin Alm är verksamhetschef för mellanstadsverksamheten, en av de tre verksamheterna i huset.

– Idag är det fotomarathon. Barnen får ett temaord varje timme och så är det fritt fram för alla att fota ute eller inne! säger Josefin

– Igår hade vi breakdance-kurs och måleri till musik. På onsdag-torsdag blir det utflykt till Naturhistoriska riksmuseet och man får göra glittertröjor i skapande verksamheten, hobbyn.

På fredag blir det halloweenfilm och Josefin kan avslöja att det är En Häxa i Familjen som kommer visas.

– Det som är kul med höstlovsveckan är att det bildas lite nya konstellationer bland barnen, säger hon. De blandas lite!

Det är inte bara lokalbefolkningen som hittat till parken. Anders Lilja och barn från Katarinaskolan på Södermalm har också vallfärdat för att ta del av de många aktiviteter parken har att erbjuda.

– Aspuddsparken är känd i hela Skolstockholm. Det finns schyssta aktiviteter och så är det bara att ringa så sätter någon på grillen. Vi ska grilla korv, säger Anders.

– Jag har bott här i trakterna så Aspudden har alltid funnits i min DNA-profil.

Text och Foto: Adam Holmertz

 

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: