
Fastighetsutvecklare köper för 100 miljoner i Aspudden – planerar 60 bostäder
aspudden bostad Publicerad 16:25, 14 februari 2020Besqab köper fastigheter i på Schlytersvägen i Aspudden där fastighetsutvecklaren ska uppföra cirka 60 bostadsrättslägenheter, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
LÄS ÄVEN: Tre villor rivs – ersätts med 15 lägenheter
Besqab har avtalat om att förvärva de fyra fastigheterna Staven 8-11 i Aspudden i Stockholm. På platsen fanns det tidigare egnahemsvillor från 1940-talet. Säljare är Boform Fastighetsutveckling som tidigare byggt tre radhuslängor i grannfastigheten på Schlytersvägen.
LÄS ÄVEN: “Det tog en vecka att jämna de röda husen med marken”
Besqabs projekt som ligger intill radhuslängorna ”är ett så kallat kompletteringsprojekt i norra Aspudden, ett av Stockholms mest attraktiva bostadslägen utanför innerstaden”, skriver Besqab.
LÄS ÄVEN: Radhus kan bli Årets Stockholmsbyggnad 2017
Köpeskillingen av de fyra fastigheterna uppgår till cirka 100 miljoner kronor
– Det känns väldigt bra att börja året med ett förvärv, kommenterar Anette Frumerie, vd på Besqab. Vi är alltid selektiva med förvärv och tittar noga på läget och hur vi kan utveckla attraktiva bostäder för just den aktuella platsen. Här är ett väldigt fint läge med promenadavstånd till tunnelbana såväl som till Liljeholmen och till Vinterviken.
Detaljplanearbetet är i startskedet och produktionsstart beräknas till 2023.
Läs mer:
Mest lästa:
- Ungdomar från Gröndal fixar festival i Vinterviken: Vi kör family friendly
- H&M flyttar från Liljeholmen: Vi har redan nya intressenter
- Willys öppnar i Skärholmen: En otrolig potential – så ser nya butiksprofilen ut
- Operasångerskan som blev trädgårdsmästare: Här mina 5 tips för trädgården
- Eleverna i Nybohovsskolan evakueras – vårdnadshavare kritiska
Följare 19,5k