Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Pendlarbåten via Ekensberg startar

Publicerad 15:12, 19 augusti 2016

Nu på måndag startar SL den nya båtlinjen Ekerö-Ekensberg-Klara Mälarstrand. Pendelbåtslinjen går i rusningstid under hela vinterhalvåret.

Som Bättre stadsdel tidigare berättat ska Rederi AB Ballerina köra trafiken. Från Ekerö går två morgonavgångar och en på eftermiddagen. Från Klara Mälarstrand går en morgonavgång och två avgångar på eftermiddagen.

– Syftet med pendelbåtslinje 89 är primärt att avlasta Ekerövägen i rusningen och den landburna trafiken under arbetet med Förbifart Stockholm. Linjen är därför medfinansierad av Trafikverket, kommenterar Fredrik Cavalli-Björkman, biträdande trafikdirektör på trafikförvaltningen i ett pressmeddelande från SL.

Både pendelbåtslinje 89 och den tidigare startade linje 85 över Riddarfjärden, är försökslinjer som trafikförvaltningen ska utvärdera innan man kan fatta beslut om att de permanent blir en del av SL-trafiken.

Premiärturen går från Tappström (Ekerö) måndagen den 22 augusti klockan 07.20. Båtturen tar cirka 50 minuter och båten avgår igen från Klara Mälarstrand mot Tappström klockan 08.20.

Fakta – Pendelbåtslinje 89

-Båten går mellan Tappström (Ekerö) och Klara Mälarstrand via Kungshättan (på Kungshatt, måste beställas i förväg) – Ekensberg – Lilla Essingen.

-Linjen går helgfri måndag till fredag under höst, vinter och vår (den går inte under SL:s sommartidtabell). Tidtabell för linje 89 finns på sl.se.

-Båten tar 190 passagerare, 30 cyklar och två rullstolar.

-Båten som går då det är is i Mälaren tar 140 passagerare, 10 cyklar och 2 rullstolar.

-Vanlig SL-taxa gäller. Det går inte att köpa biljett ombord.

Bild: Krister Nilsson

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: