
Här kan du köpa lussebullar till påsk
fruängen Publicerad 15:39, 28 mars 2018På Hemköp i Fruängen finns det lussekatter att köpa lagom till – påsk. Men egentligen är det inte lussebullar utan här kallas de ”påskknutar”. Och de säljer bra.
Iris Nilsson har publicerat en bild på Twitter med texten ”Nu har det gått för långt”.
Och visst kan det tyckas märkligt. Men enligt Carl Hugo Söderström, butikschef på Hemköp i Fruängen har reaktionen mestadels varit positiv.
– Den reaktionen vi ser är att vi säljer mycket och det är ju ett tecken på att det är uppskattat, säger han till Aftonbladet.
Butiken hoppas att dessa ”påskknutar” ska sprida sig till andra butiker i Stockholm och bli en ny tradition till påskmusten.
– Till julen säljer man ju julmust och till påsken säljer man påskmust. Vi tänkte att på samma sätt som lussekatter är gott tillsammans med julmust, är det väl gott att äta saffransbullar till påskmust? De här påskknutarna är ju dessutom gula och fina och perfekt lämpade till påsken, säger Carl Hugo Söderström.
Text: Olger Proko
Läs mer:
Mest lästa just nu:
Följare 19,5k