Då öppnar nya Liljeholmsbadet i Marievik: En plats för alla
marievik Publicerad 09:51, 9 oktober 2025Nu har AMF Fastigheter köpt Liljeholmsbadet av Stockholms stad med syfte att renovera och flytta det till Marievik. I ett pressmeddelande skriver fastighetsbolaget att badet i mycket dåligt skick och kräver omfattande renovering.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Det som går att använda ska sparas, och det som inte går att bevara återskapas utifrån den ursprungliga arkitekturen. Redan nu står det klart att betongskrovet, som delvis börjat sjunka, behöver bytas ut för att hålla för framtiden.
Men innan köpet formellt går över i AMF Fastigheters ägo pågår arbetet med placering, bygglov, arkitektonisk utveckling och dialog med en operatör som kan driva badet.
Byggnaden kommer sedan att flyttas till ett varv för renovering.
Johan Lindskog är stads- och projektutvecklingschef på AMF Fastigheter.
Vad för slags bad blir det, dyrt och lyxigt eller mer folkligt?
– Jag skulle säga att vi lägger större vikt vid att Liljeholmsbadet ska kännas inkluderande snarare än lyxigt. En viktig utgångspunkt för oss är att det ska vara en plats för alla – en öppen, tillgänglig plats som skapar välmående för många. Men vi får återkomma med mer detaljer när vi har en operatör på plats som ska driva Liljeholmsbadet, säger Johan Lindskog.
etterNär är det tänkt att badet ska kunna öppna?
– Vår ambition är under 2027.
LÄS ÄVEN: Liljeholmsbadet uppdateras och flyttas till Marievik – stjärnarkitekt anlitas
LÄS ÄVEN: Video: Han gör premiärdoppet i Sveriges största kajbad: Så är känslan

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k