Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

5 kvinnor

Hearing i Fruängen om hållbar mat: Därför är denna fråga så viktig

Publicerad 09:41, 14 maj 2025

Hur kan kommuner ta större ansvar för hållbar mat – och vad krävs för att visioner ska bli verklighet? Förra veckan samlades experter, tjänstepersoner intresserade medborgare på en hearing om hållbar mat i kommuner.

Bland talarna i i Vårfrukyrkan fanns Annika Carlsson-Kanyama (MP), tidigare forskare på KTH och numera senior konsult på Södermalmsbaserade Ecoloop AB som jobbar med utveckling inom samhällsbyggnad.

Hon betonade vikten av tydliga mål och uppföljning. Programmet avslutades med en livlig paneldiskussion där publiken ställde frågor om nästa steg i omställningen mot mer hållbara livsmedelssystem.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

– Det känns konstigt att inte använda min kunskap när jag vet hur allvarlig situationen är. Det finns så mycket vi kan göra redan nu, säger Annika Carlsson-Kanyama som kontaktade Bättre stadsdel om detta seminarium.

Hon betonade att livsmedelssystemet är ett område där förändringen går för långsamt. Trots att livsmedel bidrar kraftigt till klimatpåverkan saknas det idag tydliga styrmedel, enligt henne.

– När det gäller bilar har vi kommit längre, med elbilar och alternativa bränslen. Men på matområdet vågar politikerna inte ta i frågan. Det måste de göra.

Under hearingen delades flera lokala exempel på hur man kan minska klimatpåverkan. Detta inkluderade klimatsmart upphandling, ökad växtbaserad kost i offentliga kök och spridning av kunskap mellan kommuner. En viktig aspekt som framhävs var att hållbara lösningar inte alltid behöver vara komplicerade.

LÄS ÄVEN Ny blockad på E4/E20 – aktivister misstänkts för sabotage

– Vi beställde veganska kakor till fikat idag. Bageriet bytte bara ut smör mot margarin. Resultatet blev lika gott – men med betydligt mindre miljöpåverkan, säger hon.

Målet med hearingen var att samla in synpunkter och idéer som nu ska vidarebefordras till beslutsfattarna i staden. En sammanställning av förslagen kommer att delas med både matstrategen Johanna Björklund och Stockholms klimatborgarråd Åsa Lindhagen.

– Det här är bara början. Vi kommer att följa upp och fortsätta driva frågorna tillsammans med alla som var här idag, säger Annika Carlsson-Kanyama.

Stora bilden: Frv: Ulrika Backlund WWF, Johanna Nordlund WWF, Anna Wahlberg WWF, Petra Schagerholm, MP Bromma, Annika Carlsson Kanyama, MP Skärholmen, Älvsjö- Hägersten.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Casino utan svensk licens
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: