Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

V sågar nya förslaget: Skattebetalarna ska inte stå för konflikten mellan M och L

Publicerad 19:31, 27 januari 2020

Maria Ljuslin, vice ordförande i Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd är kritiskt till förslaget om ett utökat presidium i den nya stadsdelsnämnden för hopslagna Älvsjö-Hägersten-Liljeholmen.

– Att representation ska finnas från de båda nuvarande nämnderna är självklart men det är något som ska lösas internt mellan oss politiker i de båda nämnderna. Skattebetalarna ska inte betala extra eller dubbelt för att lösa detta som uppenbart är en intern konflikt mellan M och L, säger Maria Ljuslin.

Hon undrar om det är majoriteten som ska utökas med en person.

– Som då ska vara vice, fast ledamot?

Det var förra veckan som ett extrainkallat möte i Älvsjö stadsdelsnämnd tog beslut om det nya utökade presidiet. Samtidigt hade inte ärendet kommit upp i Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd.

– Vår ärendelista inför nästa nämnd var inte ens släppt än, den kom januari. När således ärendet kommer till har ett jakande beslut om remissen redan tagits i Älvsjö. Mycket oseriöst.

LÄS ÄVEN: Striden igång om vem som ska leda nya stadsdelen

Maria Ljuslin menar att detta bryter dessutom mot rådande praxis i Stockholms stad. 

– Än löjligare blir det om det endast är titeln som är viktig, eftersom att argumentet är att denna extra vice kommer att vara ordinarie ledamot, inte vice. Ska majoriteten bryta praxis för en titel?

Under våren väntas kommunfullmäktige besluta om att bilda den nya stadsdelsnämnden för Älvsjö och Hägersten-Liljeholmens stadsdelsområde.

Samgåendet av de båda nämnderna ska genomföras i sommar och samtidigt föreslås en förändring hur nämnden ska ledas.

Det utökade styret föreslås bestå av tre personer: en ordförande, en 1:e vice ordförande och en 2:e vice ordförande.

Maria hoppas att det inte blir skattebetalarna som får stå för detta som enligt Vänsterpartiet är en intern fråga om prestige och dragkamp inom majoriteten.

Hela ärendet är hafsigt och också föregåtts av tystnadskultur, enligt V.

– Vi visste inget om detta, ingen av oss i oppositionen hade fått höra något om detta och ingen av oppositionspartierna i stadshuset innan vi läste om det i lokalpressen. Anmärkningsvärt. Beslut ska tas demokratiskt inte föregås av tystnad och smygas in.

– Ska allt detta som tillkommer med en remiss som ska slussas runt i olika nämnder, extratillsatta möten och beslut som förväntas tas, allt för en titel? Som dessutom kostar skattebetalarna i form av all administration som tillkommer för införande av denna titel till 2023 som sedan ska försvinna.

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: