Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Nya parkeringsregler på väg

Publicerad 18:40, 25 augusti 2016

Nästa vecka drar Stockholms stad igång arbetet med att införa nya parkeringsregler. Men inte förrän 2018 är omskyltningarna genomförda i hela Hägersten-Liljeholmen.

Det skriver Stockholms stad på sin hemsida. De nya parkeringsreglerna innebär bland annat:

-Parkeringsavgifter och boendeparkering införs i delar av Hägersten-Liljeholmen.
-Parkeringsavgift för motorcykel och moped klass I införs.

Den 1 september 2016 höjs avgiften för boendeparkering i innerstaden och förändringarna för de allmänna lokala trafikföreskrifterna börjar gälla.

Boendeparkeringsavgift införs sedan successivt med start i Aspudden, Kransen, Gröndal och Liljeholmen (område 4 på kartan, lila).

Som Bättre stadsdel berättat tidigare får boende i Gröndal, Midsommarkransen och Aspudden betala boendeparkeringsavgift på 500 kronor i månaden, medan avgiften i Hägersten, Hägerstensåsen, Mälarhöjden och Västertorp blir 300 kronor.

Under 2017 startar omskyltning av parkeringsplatser i Årstadal. Parkeringsavgifter börjar gälla.  Under 2018 startar omskyltning i Västertorp, Åsen och Mälarhöjden (område 5).

De nya reglerna för gatuparkering gäller när skyltarna är på plats.

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: