Saga Berlin döms för grov skadegörelse
hägersten västertorp Publicerad 11:26, 24 oktober 2018Södertörns tingsrätt dömer fotografen och regissören Saga Berlin för grov skadegörelse för graffitisprayningen av en utomhusbassäng i Hägersten 11 september 2016.
Det skriver tingsrätten i ett pressmeddelande.
Straffet blir villkorlig dom med dagsböter. Berlin ska också betala skadestånd till Stockholms kommun med 280 860 kr och ränta.
– Att olovligen spraya graffiti på någon annans egendom innebär att skada uppstår för ägaren. Att personen hade tänkt sanera graffitin innebär inte att skada inte uppkommer för ägaren. Den huvudåtalade fotografen och regissören har därför ansetts ha uppsåt till att skada kommunens egendom och döms därför för skadegörelsen. Att syftet har varit att skapa konst har inte ansetts befria från vare sig straff- eller skadeståndsansvar eller mildra detta ansvar, kommenterar rättens ordförande rådmannen Feryal Mentes.
De tre personer som var åtalade för medhjälp till grov skadegörelse för att de hade filmat och fotograferat händelsen frikänns. De ska inte heller betala något skadestånd till kommunen.
– Tingsrätten har gjort bedömningen att åtgärderna att filma och fotografera händelsen kan innebära att man är medhjälpare till någon annans brottslighet men i detta fall var det inte visat att de kände till att de medverkade till en otillåten handling och har därför friats, skriver tingsrätten.
Bild: Adrian Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Oro inför rivning av Västertorpshallen: Olyckligt
- Trafiken stoppad på tvärbanan efter olycka
- Nytt försök med nytt bostadsprojekt i grönområde vid Lugnet i Västertorp: Tryggheten kan öka
- Prisbelönt amerikanskt drama får Sverigepremiär i Årsta – ung smålänning satsar eget sparkapital: Wow
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen


















Följare 19,5k