”Jag är specialist på skägg”
hägerstensåsen Publicerad 22:15, 14 januari 2017Bättre stadsdel gillar när nya butiker och salonger öppnar i stadsdelen.
Nyligen slog Steve Haddad tur upp portarna på sin nya frisörsalong Room of Beauty Stockholm på Bäckvägen 118, mittemot thairestaurangen. När han messade redaktionen snällt var det självklart vi skulle gå dit och testa en klippning.
Buss 147 går direkt från Liljeholmen till salongen.
–Jag behöver kunder, säger Steve, 25, som pendlar till Hägerstensåsen varje dag.
Steve är utbildad frisör och har jobbat flera år på en salong i Södertälje där han bor.
– I Södertälje klipper folk sig varannan vecka tack vare alla fester och bröllop. Jag är specialist på skägg men klipper allt annat också.

Så här skrev Steve till redaktionen:
Hej! Jag heter Steve. Jag har precis tagit över en frisörsalong i Hägersten. Jag är mycket tacksam om ni presenterar mig för alla som bor här. Jag är ny ägare så vill gärna att folk känner igen mig, och jag har öppningserbjudande samt låga priser. Jag behöver er hjälp! MVH! Steve frisör!

Lycka till önskar vi!
Foto: Alexander Farnsworth

Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Larm om misstänkt farligt föremål i Liljeholmen – Nationella bombskyddet kallas in: Ofarligt
- Förslag: Av hälsoskäl behövs en dusch här
- Lista: Förtidsröstningen slår alla rekord – här röstar stockholmarna
- Debatt: Här är politikerna som försvarat bastun i Vinterviken
- V: Ge småbarnsföräldrar gratis SL-kort



















Följare 19,5k