Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

man vid symaskin

Stigande modestjärna syr väskor i hemmet på Hägerstensåsen – samarbetar med rapartist

Publicerad 16:12, 8 januari 2023

I sin lägenhet i Hägerstensåsen har Jacob Cederlund, 27, en dröm. Under pandemin köpte han en symaskin bara för att ha något att göra om kvällarna. Snart började han sy väskor. Nu har han ett samarbete kring väskorna med rapparen Broder John. 

– Efter att jag köpt symaskinen har jag spenderat hur många timmar som helst på Youtube, och det har fungerat bra. Efter det har jag bara testat mig fram. Allt går om man vill så länge man lägger ner sin tid på det, säger Jacob Cederlund, designern bakom väskföretaget Birger Bags.

När Jacob Cederlund gör väskorna använder han sig till stor del av nya tyger, men det händer också att han köper tyger second hand. På andra handsmarknaden hittar man enligt Jacob de udda och roliga tygerna som ingen annan har använt sig av tidigare för att göra väskor. 

– Tygerna jag köper är så kallat OEKO-TEX-certifierade, vilket följer human-ekologiska kriterier. De innehåller inte några skadliga ämnen för miljön. Jag själv älskar manchestertyg så det blev naturligt att börja använda mig av det. Jag tycker även att  det lite roligt då det inte är varje dag man ser väskor av just manchester, säger Jacob. 

LÄS ÄVEN:

Väskorna som görs för hand av designern själv hemma i lägenheten i Hägerstensåsen, har väckt intresse bland flera svenska artister. Bland annat rapparen Broder John, som Jacob nu har ett samarbete med. Den svenska rapparen har själv en klädkollektion, Hoopdiggas, som Jacob har beundrat länge. 

kille i keps designer

– Jag chansade och skrev till Broder John på sociala medier och frågade om han ville ha en väska. Någon vecka efter att han hade fått den så frågade han om jag kunde tänka mig ett samarbete. Till slut släppte vi Hoopdiggas-väskorna i början av december som alla är sydda av mig. Det har varit otroligt kul att få jobba med honom och det har känts lite som en barndomsdröm att få göra något sådant, säger Jacob. 

LÄS ÄVEN: Här är de mest utlånade böckerna i Stockholm – Hägerstensförfattare i topp

Jacob kommer att fortsätta sy och skapa på kvällarna, men designern vill kunna göra Birger Bags till en framtid. Intresset för väskorna har ökat efter Hoopdiggas-släppet med Broder John och många har hört av sig till honom.

– Jag använder bara Instagram för att nå ut med väskorna, vilket har fungerat bra hittills trots att jag inte har tusentals följare. I framtiden hade det även varit skoj att få till en hemsida. Folk är verkligen stöttande, och inte minst mina nära och kära som alltid peppar mig och delar det jag gör. Det är verkligen superkul att folk gillar det jag gör och vill köpa mina väskor, säger Jacob. 

Jacobs plan från början var aldrig att tillverka varor för att sälja, utan endast för att sy kläder till sig själv. Birger Bags produkter kan bäras av vem som helst, oavsett kön eller ålder, det är Jacob tydlig med.

– Planen nu är att fortsätta så får vi se vart det landar. Jag jobbar heltid på Blocket och sedan syr jag om kvällarna, men som nästa steg vill jag kunna ha det här som ett deltidsjobb, säger Jacob.

kille som syr på en symaskin

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Ludvig Törnkvist

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.