Kläddesigner öppnar i Midsommarkransen: Så får jag inspiration
midsommarkransen Publicerad 18:11, 6 mars 2023Efter att ha arbetat med modedesign i Frankrike, Mali, Italien och Senegal har Oumar Mbaye, skaparen av varumärket BuriBuri couture öppnat en ateljé i Midsommarkransen.
För Oumar var yrket som kläddesigner ett givet val, redan som 13-åring började han jobba som brodör.
– Det här är den enda jag jobbat med. Jag har alltid varit intresserad av kläddesign, det är hela mitt liv. Jag älskar att uttrycka mig genom fina kläder.

Hantverket innehåller allt från val av tyg till mönsterkonstruktion. Oumar tar mycket inspiration från olika tyger eftersom det oftast är där man börjar, menar han.
Ett plagg kan ändras under skapandets gång, beroende på inspiration.
– Det som är roligast är att uttrycka mina fantasier och skapa något fint. Inspirationen kommer oftast när jag börjar på ett projekt, säger Oumar.

Han tillverkar bland annat klänningar, kavajer och kappor samt skräddarsyr olika plagg. Kunder kan beställa kläder som sedan skräddarsys och man kan även komma med egna idéer, så hjälper han till och syr. BuriBuri couture specialiserar sig även på bröllops- och festkläder och han har även gjort plagg för teatrar.
– Mina kläder är för alla, jag är utbildad inom både dam och herrskrädderi, säger Oumar.
Skapandeprocessen varierar men det tar oftast runt en vecka att få klart ett plagg. Det beror även på vad det är för typ av plagg och om det ska sys för hand så kan det ta upp till en månad.
– Jag vill lära mig mer och mer, få nya kunskaper. Jag älskar det här yrket, det är mitt liv och jag vill fortsätta utvecklas. Ibland kan det vara svårt men det är samtidigt roligt och kreativt.
LÄS ÄVEN: Cissi slopade karriären och startade egen keramikstudio i Älvsjö
Inspirationen hittar han överallt i omgivningen och redan nu har han påbörjat på den kommande vinterkollektionen och vårkollektionen är redan klar.
– Jag gillar att gå runt och kolla på skyltfönster och titta på vad andra göra, det är så jag får nya idéer.

Namnet BuriBuri couture kommer från hans dotter som heter Buri. Företaget startade han i Senegal för sex år sedan och då hade han fem anställda, men nu jobbar han själv.
– Jag bor i Sverige och har min familj här så det funkade inte att ha kvar det i Senegal, så jag stängde där och öppnade här.
LÄS ÄVEN: Stigande modestjärna syr väskor i hemmet på Hägerstensåsen – samarbetar med rapartist
I Sverige har han gått en treårig utbildning på Tillskärarakademin. Utbildningen var ganska lätt för honom eftersom han har lång erfarenhet av tyger och att sy, men han ville ha ännu mer kunskap. För några månader sedan flyttade han till Midsommarkransen.
– Jag gillar det här området, det finns mycket hantverk och det är kreativt. Det är trevligt att gå runt här och få inspiration.
Vart är du om fem år?
– Jag skapar fortfarande, jag vill jobba på min egen design och sälja genom sociala medier, jag vill att hela världen ska känna till Buri Buri Couture, jag har mycket idéer.

Seydina Oumar Mbaye
Ålder: 55 år
Bor: Midsommarkransen
BuriBuri, Kyndelsmässogränd 5
buriburicouture.com
Facebooksida
Instagram
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:

















Följare 19,5k