
Succé för SM i parkour under Liljeholmsbron – därför vann Hannes guldet
liljeholmenHannes Larsson från Uddevalla tog hem guldet i parkour-SM under Liljeholmsbron i helgen.
– Jag är jättenöjd. Nu blir det hem och ladda om för Bulgarien nästa vecka, säger Hannes Larsson till tidningen Bohusläningen efter segern.
SM avgjordes på lördagseftermiddagen på en bana som var uppbyggd på en flytande ponton under Liljeholmsbron. Tio deltagare gjorde upp om titeln.
Finalisterna representerade både den mer klassiska stilen, med långa svingar och hopp i railsen med fler och svåra volter. För 17-årige Hannes Larssons del var det volterna och tripplarna som gjorde honom till vinnare.
Hannes har tränat hela sommaren i en parkourbana som han själv byggt utanför hemmet i Uddevalla, med bland annat räcken, madrasser och en trampolin.
LÄS ÄVEN: Publiksuccé när parkouren och konstgräset invigdes
– Det ligger många timmars tävling bakom det här. Jag vill tacka mina föräldrar och mina personliga tränare Nathalie för att de hjälpt mig uppnå detta. Alla timmar har lönat sig och jag är väldigt stolt, säger han till gymnastik.se. Nästa vecka väntar tävlingar i världscupen i Bulgarien för Hannes.
SM-silvret gick till Nils Malmström från Jädraås och bronset till Anton Ahlm från Helsingborg. På fjärde plats kom Murat Alishev, femte Valle Sparrman och sjätte Miranda Tibbling.
Se hur Hannes vinner guldet på Bohusläningen
Bild: Xinga Li för Gymnastikförbundet
Lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö: Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa:
- Sopbil och cykel krockade – cyklist för till sjukhus
- Ryska hackare kontrollerade server i Hägersten – tiotusentals drabbade
- 14-åring rånad på sin elsparkcykel i Aspudden centrum
- Problem med tömning av papperskorgar
- Kollision mellan elsparkcykel och personbil i Fruängen
- Familj från i Mongoliet öppnar restaurang på Hägerstensåsen
Följare 19,5k