
Boogh styr Min Liljeholmskaj i hamn
Liljeholmskajen Publicerad 14:44, 1 december 2020Nu har pilotprojektet Min Liljeholmskaj gått in i en ny fas. Med hjälp av en app har staden samlat in bilder från boende, grannar och verksamma i området och förra söndagen var sista dagen man kunde lägga upp bilder appen.
Elisabeth Boogh är ansvarig för projektet på Stockholms läns museum.
– Visst är det synd att stänga men Stadsarkivet är jätteglada över att det kommit in så många bilder.
Insamlingen är ett samarbete mellan stadsarkivet och Stockholms läns museum. Länsmuseet bidrog med själva insamlingsverktyget, alltså appen Samtidsbild.
Området som valdes är litet. Tänker ni välja ut andra små områden för liknande projekt framöver?
– På länsmuseet kommer vi att fortsätta göra olika bildinsamlingar och det som närmast kan vara av intresse för människor i Hägersten – Älvsjö är nog vår insamling från pandemin #icoronatider.
– Nu när julen står för dörren undrar vi hur helgfirandet kommer att se ut. Den här adventstiden, jul och nyår kommer att gå till historien och vi vill gärna få in bilder som visar hur firandet ser ut. Vi ber människor fotografera och ladda upp på Samtidsbild, och tagga bilderna med #icoronatider.
LSÄ ÄVEN: Nu ska Liljeholmskajens historia berättas – med bilder från allmänheten
Peeter Mark är projektledare på Stadsarkivet och han berättar att pilotprojektet Min Liljeholmskaj slog väl ut.
– Vi fick in många bilder från många olika fotografer. Men vi vet inte idag om och när det kan bli en upprepning, säger Peeter Mark.
– Förhoppningen är naturligtvis att detta inte var en engångsföreteelse utan kan tjäna som ett exempel på hur man med ganska enkla medel kan få in ett spännande och intressant fotografiskt material som dokumenterar en stadsdel.
Bjöd ni in JM som tog fram namnet Liljeholmskajen inför deras omfattande byggnation i Årstadal?
– JM kontaktades och de har också, glädjande nog, lämnat flygbilder över Liljeholmskajen till Stadsarkivet.
Har ni fått fram en samtidsbild som ni tror blir bra långt fram i tiden?
– De bilder vi fått in kommer att arkiveras i Stadsarkivet och är därigenom tillgängliga för alla, idag och för framtida generationer.
Till sist frågade jag Elisabeth Boogh om man kan lägga upp videos.
– Det går att ladda upp videos i appen, men det går inte att se dem på samtidsbild.se. Detta är något vi har för avsikt att utveckla under kommande år.
Hoppas vi får besked när vi även kan se videos som läggs upp. Men till dess kan man se många intressanta bilder i appen. Inte minst dem av Liljeholmskajen.
Majk Eyre
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k